Odbory chtějí zvýšit mzdy o pět procent, stavbaři jsou proti

22.02.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 22. února (ČTK) - Vyjednávání o nové kolektivní smlouvě ve stavebnictví se zkomplikovalo, zaměstnavatelé se nemohou s odbory dohodnout na výši platů. ČTK zjistila, že zatímco zástupci zaměstnavatelů chtějí mzdy ponechat na současné úrovni, odboráři žádají nárůst o pět procent. Ke konci loňska činila podle ČSÚ průměrná mzda ve stavebních podnicích s 50 a více zaměstnanci 36.648 korun.

Po dvou kolech vyjednávání je domluveno 70 procent kolektivní smlouvy. Největším problémem zůstává právě otázka mezd. "Navrhujeme nárůst minimálních platových tarifů o pět procent, svaz (podnikatelů ve stavebnictví v ČR) trvá na nule," řekl ČTK předseda Odborového svazu Stavba ČR Stanislav Antoniv.

Zástupci zaměstnavatelů argumentují tím, že je tuzemské stavebnictví dlouhodobě v recesi a výsledky za loňský rok dokonce prý předčily pesimistické prognózy svazu. Stavební výroba loni podle Českého statistického úřadu klesla meziročně o 6,5 procenta.

"Propad bude zcela určitě pokračovat i v letošním roce, alespoň zatím nic nenasvědčuje tomu, že by mělo dojít k zásadnímu obratu. Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR proto nesouhlasí se zvyšováním minimálních mzdových tarifů, které by mohlo české firmy neúměrně zatížit," uvedl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš.

Příští týden se vyjednávací týmy sejdou ke třetímu kolu jednání. Průlom se však čeká až od březnového setkání vedení obou stran. Na něm chtějí vyjednávání definitivně uzavřít.

Nynější kolektivní smlouva vyššího stupně platí od 1. dubna 2011 a vyprší posledním dnem letošního března. Kromě minimálních platů dokument řeší mimo jiné také práci přesčas či v noci, pravidla pro podávání výpovědí a stanoví nárok na minimálně čtyři týdny dovolené. Z této smlouvy vychází i jednotlivé podnikové kolektivní smlouvy. Nově uzavřený dokument by měl platit dva až tři roky. V případě, že by nová smlouva nebyla podepsána do konce března vstoupili by do hry zprostředkovatelé.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK