Francie bude jednat s EU o odkladu snížení svého deficitu

22.02.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Paříž/Berlín 22. února (ČTK) - Francie chce jednat s Evropskou komisí a partnery z Evropské unie o odkladu snížení svého rozpočtového deficitu na tři procenta hrubého domácího produktu z původně plánovaného letošního roku na rok 2014. Vláda brzy předloží nová úsporná opatření, která by toho měla dosáhnout, řekl dnes francouzský ministr financí Pierre Moscovici.

Ministr reagoval na dnešní ekonomický výhled Evropské komise, který odhadl pro letošní rok pokles francouzského deficitu veřejných financí jen na 3,7 procenta HDP z loňských 4,5 procenta. Francie je jednou z několika zemí eurozóny, která své cíle pro ozdravování veřejných financí letos nesplní a doufá, že dostane od Bruselu odklad s ohledem na špatnou ekonomickou situaci.

"Předpokládáme odklad, neodkládáme to ale na neurčito. Nelze to brát jako opuštění cílů, protože k tomu opravňuje ekonomická situace," řekl Moscovici na tiskové konferenci. Podle ministra již vláda v zájmu snížení deficitu na tři procenta v příštím roce rozhodla o řadě úsporných opatření a zveřejní je v příštích týdnech,

Z pomalého snižování francouzského deficitu je stále nervóznější jeho hlavní evropský partner Německo. Německý člen výkonné rady Evropské centrální banky Jörg Asmussen dnes vyzval Francii, aby přijala "konkrétní a měřitelné" kroky ke snižování deficitu. Podle něj Paříž stojí před zkouškou důvěryhodnosti, a musí proto letos deficit dostat co nejblíže ke třem procentům HDP.

Asmussen již tento měsíc poukázal na to, že Německo a Francie jako dvě největší ekonomiky eurozóny musí jít příkladem ostatním zemím a že mají zvláštní odpovědnost za zachování věrohodnosti rozpočtových pravidel EU. Poslanec německé vládnoucí strany CDU Michael Fuchs dnes označil Francii za "problémové dítě", které v uskutečňování ekonomických reforem zaostává za svými evropskými partnery.

Francie je po nástupu levicové vlády ke snižování deficitu ještě laxnější než dříve, což hrozí vyvolat vážné spory mezi oběma motory EU. Paříž po loňském nástupu prezidenta Françoise Hollandea nebyla ochotna k výraznějším škrtům a spoléhala na zvýšení daní nejbohatším, to ale rozpočtovým příjmům nijak nepomáhá.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK