Výnos klíčových dluhopisů se splatností do deseti let na trhu dopoledne vyskočil o půl procentního bodu na 4,86 procenta. Někteří analytici předpovídají, že by mohl dosáhnout až 5,5 procenta, kde byl naposledy počátkem loňského září. Výrazně, avšak ne tak dramaticky, stouply také výnosy dluhopisů Španělska a Portugalska, dalších jihoevropských zemí ohrožených dluhovou krizí.
Italské parlamentní volby skončily patem mezi stranami, které chtějí pokračovat v reformách technokratické vlády Maria Montiho, a stranami protireformními. To vyvolává nejistotu a vyhlídky na nové volby. Obavy ještě zesiluje zvláště velký podíl hlasů pro strany ostře populistické a protireformní. Výsledky voleb prudce srazily nejen akcie v Itálii, ale i v celém západním světě, klesly ceny komodit a propadl se kurz eura.
"Italové dali najevo, že nejsou zastánci úspor a strukturálních reforem, které jsou pro zemi ve střednědobém výhledu nezbytné," řekl agentuře Reuters analytik německé Commerzbank Michael Leister. "Z hlediska trhů je to velmi špatný výsledek, a nynější výprodej tak může dál pokračovat," dodal.
Výnosy silně vzrostly i v dnešní aukci italských šestiměsíčních pokladničních poukázek v objemu 8,75 miliardy eur (121 miliard Kč). Výnos emise dosáhl 1,24 procenta, což bylo o 0,51 procentního bodu více než v poslední aukci těchto cenných papírů z konce ledna. Dosáhl tak maxima od října 2012, což bylo krátce poté, co Evropská centrální banka oznámila, že bude kupovat dluhopisy ohrožených zemí eurozóny, které požádají o pomoc.
Ve středu Itálii čeká další zkouška trhem. Vláda v aukci víceletých bondů nabídne dluhopisy se splatností za deset let v sumě 3-4 miliard eur a pětiletou emisi v objemu 2,5 miliardy eur.