IEA: Asie má až pětkrát dražší plyn než USA, musí posílit trh

26.02.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Tokio 26. února (ČTK) - Ceny zemního plynu jsou v Asii nyní až čtyřikrát vyšší než ve Spojených státech a region nedokáže konkurovat ani Evropě. Na vině je systém utváření cen plynu, který při výpočtu bere v úvahu ceny ropy. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) proto ve své nové zprávě navrhuje, aby se v Asii vybudovala hustší síť dovozních terminálů a aby se ceny plynu přestaly navazovat na vývoj cen ropy.

"Zemní plyn má v zemích Asie a Tichomoří potenciál zlepšit energetickou bezpečnost a zajistit přínos z hlediska ekonomiky i životního prostředí," řekla výkonná ředitelka IEA Maria van der Hoevenová, když v Tokiu zprávu o možnostech výstavby obchodní sítě v Asii představovala. Trh zemního plynu v Asii teď roste nejrychleji ze všech geografických oblastí a do roku 2015 by měl být druhý největší na světě.

V USA se nyní za milion britských termálních jednotek (mmbtu) zemního plynu platí zhruba tři dolary (asi 59 Kč). Naproti tomu v Japonsku a dalších asijských zemích cena za stejný objem suroviny dosahuje zhruba 15 dolarů (asi 293 Kč). IEA nicméně naznačuje, že situace už se začíná měnit. Nejmarkantnější je to zřejmě v Singapuru.

Trh se zemním plynem v Asii mají zpravidla pod kontrolou monopoly, anebo jej přísně regulují vlády jednotlivých zemí. Neexistují tam žádné dohodnuté velkoobchodní ceny a před jednáním o nižších cenách má přednost zajištění stability dodávek a uspokojení poptávky průmyslu i spotřebitelů. Právě Singapur ale začal zavedenou praxi bourat a vytváří podmínky, které zajistí větší prostor pro vyjednávání o cenách.

V současné době se v Asii ve zhruba 88 procentech případů cena plynu odvíjí od cen ropy. Cena ropy je ovšem dlouhodobě na vzestupu, zatímco trh s plynem díky těžbě z břidličných formací prochází revolučními změnami. Ve Spojených státech se cena plynu stanovuje čistě tržně, a bere tedy v úvahu rozmach těžby a dostupnost suroviny.

IEA uvedla, že pokud v Asii vznikne velkoobchodní trh s plynem, ceny se začnou snižovat a nakonec se přiblíží cenám v Severní Americe. Napomoci má k tomu výstavba dovozních terminálů, kde se bude i stanovovat cena. Ta se bude odvíjet hlavně od nabídky a poptávky.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK