Bernanke řekl, že silně podpůrná měnová politika má pro americkou ekonomiku jasný přínos, který předčí i stinnou stránku tohoto kroku. Za tu se většinou považuje riziko silného růstu inflace, i když Fed opakovaně tvrdí, že měnovou expanzi včas zastaví a "zařadí zpátečku". Část ekonomů s vysokou inflací ale počítá.
"Prozatím jsme nezaznamenali, že by potenciální náklady zvýšeného rizika na některých finančních trzích převyšovaly prospěch, který má snaha podpořit hospodářské oživení a rychlejší tvorbu pracovních míst," oponoval nicméně kritikům Bernanke.
Šéf Fedu vyzval zákonodárce, aby se snažili citelným výdajovým škrtům zabránit. Už na začátku letošního roku se totiž zvýšily některé daně a pokud se tento vliv zkombinuje s nižšími výdaji, budou hospodářské oživení brzdit nižší spotřebitelské výdaje. Zákonodárci podle šéfa Fedu dobře vědí, jaká jsou rizika.
Základní úroková sazba v USA je už více než čtyři roky v pásmu nula až 0,25 procenta. Fed mezitím uplatňuje takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky, což znamená, že nakupuje vybraná aktiva, zpravidla státní dluhopisy. Za tímto účelem tiskne další peníze a od začátku finanční krize už se bilanční suma Fedu zhruba ztrojnásobila.