Riziko je podle ní v tom, že se budou muset volby opakovat. Naopak její konkurent Standard & Poor's chce zatím vyčkat, jaký bude povolební vývoj, a teprve na jeho základě se rozhodne, zda rating zhorší.
"Snížení ratingu Itálie bychom zvážili v případě, že se ještě více zhorší hospodářské vyhlídky země, anebo že se objeví těžkosti při zavádění reforem," uvedli analytici agentury Moody's. Nebezpečí opakování voleb je podle nich v tom, že se prodlužuje politická nejistota.
Ke snížení ratingu Itálie mohou podle Moody's přispět i horší podmínky financování. Ty mohou být výsledkem nových ekonomických a finančních šoků v eurozóně. Moody's hodnotí rating Itálie známkou Baa2, v červenci jí však přiřadila negativní výhled. To znamená, že rating země by mohla v dohledné době snížit.
Konkurenční Standard & Poor's uvedla, že výsledek voleb nemá na rating Itálie zatím žádný vliv. Agentura upozorňuje, že politické strany se zatím stále snaží najít nějaké východisko, byť žádná z nich nemá v parlamentu většinu. Stejně jako Moody's i S&P vidí riziko především v tom, že bude až příliš dlouho trvat politická nejistota a že budou váznout reformy.
"Domníváme se, že pro hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie budou klíčovým faktorem politické priority příští vlády, jakmile dostane mandát od prezidenta Giorgia Napolitana," uvedla S&P.
V italských parlamentních volbách jen těsně zvítězila levice pod vedením Demokratické strany, která byla i favorizována. Překvapením je úspěch kontroverzního expremiéra Silvia Berlusconiho, jehož nechtějí finanční trhy, a šokující je to, kolik stoupenců má bývalý komik Beppe Grillo a jeho populistická politika.