Rosatom chce na výrobě reaktorů spolupracovat s 13 firmami v ČR

27.02.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Plzeň 27. února (ČTK) - Ruský státní podnik Rosatom chce spolupracovat na výrobě jaderných reaktorů s 13 českými firmami. Jedná s nimi o spolupráci na dodávkách zařízení pro výstavbu rychlého výzkumného reaktoru MBIR a malých jaderných reaktorů. Dnes o tom přijel se zástupci firem diskutovat náměstek generálního ředitele podniku Rosatom Vjačeslav Peršukov. ČTK to řekl Pavel Vlček ze společnosti Rosatom Overseas.

"S českými partnery udržuje ruská jaderná energetika dlouhodobě nadstandardní obchodní vztahy, a to především díky vysoké úrovni českého jaderného strojírenství. Jen v loňském roce objednal v ČR zakázky za více než tři miliardy korun," uvedl Peršukov. Ruské společnosti Gidropress a Atomstrojexport z konsorcia Rosatom jsou spolu s plzeňskou firmou Škoda JS jedním ze zájemců o dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Druhým uchazečem je americký koncern Westinghouse.

"Výstavba MBIR a projekt SVBR-100 dnes rozhodně patří k tomu nejzajímavějšímu, co Rosatom vyvíjí. Pro české firmy se nyní otevírá obrovská příležitost významně se na těchto projektech podílet, a získat tak dlouhodobý odbyt pro svoji produkci," uvedl Peršukov.

Víceúčelový rychlý výzkumný reaktor bude postaven do roku 2019 ve Výzkumném ústavu atomových reaktorů v Dimitrovgradu. Jde o reaktor poháněný rychlými neutrony. Náklady projektu činí asi 10,2 miliardy Kč. Po zprovoznění se s výkonem 150 MW stane nejvýkonnějším aktivním výzkumným reaktorem na světě (výzkumný reaktor v Řeži má výkon 10 MW). Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) je dnes po světě provozováno asi 240 výzkumných reaktorů, dalších 360 reaktorů bylo zastaveno a vyřazeno z provozu. Největší počet provozovaných zařízení je v Rusku (62), USA (54), Japonsku (18), Francii (15), Německu (14) a Číně (13). V Česku jsou tři, dva v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži a jeden školní reaktor na ČVUT v Praze.

Projekt malých jaderných reaktorů SVBR představil Rosatom loni na veletrhu Atomex v Praze. Jde o kovem chlazený reaktor s modulární strukturou o výkonu 100 MW. Jeho technickým základem jsou zkušenosti z provozu reaktorů na jaderných ponorkách. Umožňuje snadnou instalaci i v obtížně přístupných lokalitách. Podle Vlčka přináší velké možnosti pro rozvoj českého průmyslu, konkrétně pro 13 českých firem - Arako, ETD Transformátory, Chemcomex, Chladicí věže, Modřany Power, MPOWER Engineering, Promont, Sandvik Chomutov Precision Tubes, Sigma Group, Škoda JS, Vítkovice, ZAT a ZVVZ-Enven Engineering. Už loni na Atomexu podepsaly memorandum o spolupráci při vývoji. V Plzni bude náměstek kromě Škody JS jednat také s vedením Doosan Škoda Power.

Podle MAAE bude světová poptávka po reaktorech s malým a středním výkonem (100 až 400 MW) do roku 2040 činit 500 až 1000 bloků. Celková hodnota tohoto segmentu trhu je odhadována na šest až 12 bilionů korun. Najdou uplatnění například v odlehlých oblastech a v zemích s nedostatkem pitné vody. V režimu odsolování mořské vody jsou schopny vyprodukovat až 200.000 tun pitné vody za 24 hodin.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK