Fed: Předčasné ukončení měnové politiky může ekonomiku poškodit

02.03.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

San Francisco 2. března (ČTK) - Předčasné ukončení mimořádně uvolněné měnové politiky by mohlo "zkratovat" proces oživení ekonomiky. Řekl to šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke, podle něhož se ekonomika pořád ještě nedostala z nejhoršího. Část představitelů Fedu nicméně dává v poslední době stále hlasitěji najevo nespokojenost s politikou Fedu, neboť se obávají inflace.

"Vzhledem ke slabému hospodářskému oživení a přetrvávající vysoké míře nevyužitých kapacit by omezení podpůrných opatření s cílem snížit nadměrné riziko v některých oblastech (ekonomiky) představovalo samo o sobě riziko snížení růstu, ohrožení cenové stability a nakonec i stability finanční," řekl Bernanke na přednášce v San Francisku.

Fed od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu blízko nuly a na začátku finanční krize začal uplatňovat takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky. To spočívá v tom, že Fed kupuje vybraná aktiva, zpravidla dluhopisy, a platí za ně nově natištěnými penězi. V tom je podle kritiků i riziko, že později výrazně vzroste inflace.

Smyslem kvantitativního uvolňování je dodat likviditu bankám a zajistit, aby se snížily dlouhodobé úrokové sazby. Fed doufá, že tímto způsobem se mu podaří ekonomiku rozpohybovat, protože nízké úroky nahrávají investicím a refinancování úvěrů.

Například guvernér Fedu Jeremy Stein ale nedávno řekl, že na některých finančních trzích se začínají objevovat známky přehřívání. Centrální banka by tedy podle něj měla zvážit, zda by tyto nešvary nemohlo vyřešit vhodnou měnovou politikou. S tím ale Bernanke nesouhlasí a recesí, že kvantitativní uvolňování zůstává optimálním nástrojem.

Fed kvantitativní uvolňování provádí přes nákup státních dluhopisů a některých hypotečních cenných papírů. Od začátku globální finanční krize už nakoupil aktiva za více než 2,5 bilionu dolarů a jeho bilanční suma už se zvýšila na zhruba trojnásobek. Ekonomika se sice zlepšuje, zdaleka však nedosahuje svého potenciálu a vysoká zůstává i nezaměstnanost.

Bernanke také řekl, že nízké nominální sazby samy o sobě neznamenají, že měnová politika je uvolněná. Jedna z lekcí velké hospodářské krize 30. let minulého století je podle něj v tom, že v dobách ekonomické deprese může být číselná hodnota základních úroků zavádějícím ukazatelem úrovně podpory měnové politiky.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK