Vláda chce vyrazit do boje proti bankovním poplatkům

02.03.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 2. března (ČTK) - Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) chce na vládě otevřít téma pomoci lidem, kteří bojují s bankami o vrácení poplatků za vedení spotřebitelských a hypotečních účtů. Kuba to dnes večer řekl v České televizi, podle které se tak přidal na stranu těch, kteří tvrdí, že banky jednají protiprávně.

"Zvláště v době ekonomické krize potřebujeme, aby peníze nebyly v bankách, ale aby je měli čeští občané a jsem přesvědčen, že musíme hájit lidi, aby neplatili bankám nic, na co nemají nárok," uvedl Kuba.

Podle ČT by měla vzniknout komise při ministerstvu spravedlnosti, která by radila, jak se bránit. Plán počítá i s tím, že by lidé neplatili soudní poplatky. Ty je totiž prý nejčastěji odrazují od podání žaloby.

Plán se zamlouvá i opoziční ČSSD. Naopak TOP 09 ale návrh považuje za populistický. Jednat má podle nich Česká národní banka a rozhodovat soudy. "Vláda není ani regulátor ani soud a neměla by se do toho plést," řekl televizi ministr financí Miroslav Kalousek. To Kuba odmítá.

"Česká vláda by měla dát jasně najevo, že chce, aby se banky v Čechách chovaly ke svým klientům stejně, jako se musí chovat v jiných zemích Evropské Unie," uvedl večer v ČT ministr průmyslu.

Poplatky řeší například i na Slovensku, kde vláda sáhla rovnou ke změně zákona. Banky a jiní poskytovatelé úvěrů nebudou moci požadovat poplatky za zřízení, evidenci či správu účtu. "Slovenská cesta je modelem, o kterém bychom se měli na vládě bavit," dodal Kuba.

O vrácení poplatků za vedení hypotéky nebo spotřebitelského úvěru banky žádá již zhruba 36.000 klientů, které zastupují servery Poplatkyzpět.cz, Bankovnípoplatky.com a Jdeto.de. Celkem po finančních ústavech chtějí zpátky víc než půl miliardy korun. Banky upozorňují, že poplatky nejsou v rozporu s platnými zákony a klienti jsou s nimi vždy dopředu seznámeni.

Řada bank, například Komerční banka, Raiffeisenbank nebo UniCredit Bank, nabízejí již hypoteční úvěry bez poplatku. Banky ovšem často zrušené poplatky promítnou do vyšší úrokové sazby.

Velké banky nyní většinou nechystají svou poplatkovou politiku měnit a ke každé stížnosti chtějí přistupovat individuálně.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK