Ústřední téma "shareconomy" je narůstající fenomén, který se už zabydlel ve světě internetu a sociálních sítí. "Jde o sdílení informací, zdrojů, věcí nebo infrastruktur, díky němuž je možné snižovat náklady a zvyšovat efektivitu," řekl ČTK mluvčí veletrhu Hartwig von Sass. Příkladem uplatnění tohoto principu jsou podle něj digitální hudební databanky jako iTunes či Spotify, carsharingové služby nebo webové encyklopedie.
"Především mladá generace už odhalila přednosti ekonomie sdílení a díky internetové technologii jí vtiskla nový život. Skrývá se v ní velký potenciál pro novou udržitelnost, kterou by měli politici i společnost podporovat," tvrdí profesor univerzity v Lünerburgu Harald Heinrichs. Odkazuje přitom na studii McKinseyho globálního institutu, podle níž může produktivita firem díky výměně poznatků a nástrojů vzrůst až o 12 procent.
Letošní CeBIT se zaměří také na mobilní a cloudové inovace, zpracovávání velkých objemů dat a na začínající firmy na poli informačních technologií, kterým bude vyhrazena celá jedna sekce veletrhu. Ten se tradičně snaží obsáhnout celé spektrum IT odvětví, a odlišit se tak od konkurenčních a stále výrazněji se prosazujících specializovaných akcí, jako je barcelonská přehlídka mobilní techniky nebo veletrh zábavní elektroniky v Las Vegas.
CeBIT oficiální zahájí dnes večer německá kancléřka Angela Merkelová s polským premiérem Donaldem Tuskem, jeho země je hlavním partnerem letošního ročníku. V úterý ráno pak tradičním kolečkem po hlavních vystavovatelích veletrh otevřou. K největším účastníkům tento rok patří společnosti Microsoft, IBM, SAP a Deutsche Telekom. Představí se na něm i letecký a kosmický koncern EADS, jehož šéf Thomas Enders přiveze na zahajovací galavečer první evropské marsovské vozítko Bridget.