Komise vyčíslila celkový objem této výjimky za loňský rok na 300 milionů eur (7,7 miliardy Kč), což je suma, kterou za průmyslové firmy hradí ostatní spotřebitelé, zejména domácnosti. "Pokud to tak je (že Německo tím poskytuje státní pomoc), bude komise dál zkoumat, zda výjimka nevede k neúnosnému narušení konkurenčního prostředí v EU, nebo zda je odůvodnitelná," uvádí se ve sdělení komise.
Německo zbavilo v roce 2011 velké domácí výrobce ve strojírenství, chemickém průmyslu, výrobě skla, cementu a v dalších oborech povinnosti platit "síťový" příplatek, který hradí náklady masivního zavádění obnovitelných zdrojů energie. Německé průmyslové svazy si výjimku prosadily argumentací, že prudký růst cen energie podkope konkurenceschopnost německých firem na zahraničních trzích.
Ceny elektřiny v Německu jsou jedny z nejvyšších v EU. Vedle podpory rozsáhlé výstavby větrných a solárních elektráren k tomu přispělo odstavení starších jaderných elektráren v roce 2011 s vyhlídkou na uzavření všech ostatních reaktorů do roku 2022.