Podle předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Dagmar Tůmové se původně předpokládalo, že po ukončení výměny klecí pro slepice za prostornější bude kapacita chovů zhruba o jeden milion nižší. "To ale vývoj narůstající kapacity pro chov nosnic nepotvrzuje, neboť k 31.12. 2012 byla kapacita již zhruba pět milionů kusů a před rekonstrukcemi byla 5,2 milionu," poznamenala.
Podle aktualizovaných odhadů by po dokončení výměny klecí kapacita tuzemských chovů měla dosáhnout zhruba 5,5 milionu, což by bylo asi o 300.000 více než před zavedením unijní směrnice. "To bude znamenat i vyšší výrobu konzumních vajec a také to, že bychom se mohli stát soběstační v této komoditě," upozornila Tůmová. Loni bylo Česko v produkci vajec soběstačné z 85,5 procenta, letos by vzhledem k očekávanému rozšiřování chovů mohla podle Tůmové soběstačnost výrazně vzrůst.
Ze statistiky je patrné postupné navyšování chovů v průběhu roku. Zatímco ke konci roku 2012 čítaly chovy slepic o 22,2 procenta více kusů než koncem roku 2011, celoroční průměrný stav slepic loni dosáhl 3,73 milionu, což bylo o deset procent meziročně méně.
Výměna klecí pro nosnice podle pravidel EU české chovatele stála přibližně 2,8 miliardy korun. Tuzemští drůbežáři měli na začátku loňského roku vyměněno a rekonstruováno 80 procent klecí. Zbylá kapacita bude postupně dokončována v průběhu letošního a příštího roku.
Český trh vajec je po "vaječné válce" vzniklé před rokem už půl roku stabilizovaný. Cena za vejce, která se v prvních loňských měsících blížila šesti korunám, se ustálila na méně než poloviční hladině, stejné jako před dvěma lety. Češi preferují tuzemská vejce a dříve razantní polský dovoz se významně snížil. Řada polských farem nestihla předělat podle norem EU od ledna 2012 klece pro nosnice a navíc Poláky postihují množící se problémy s kvalitou jejich potravin, řekl ČTK v únoru Petr Červený, jednatel České drůbeže, významného českého producenta vajec. Kvůli vyššímu zájmu o české vejce připravuje firma zvýšení produkce na dvojnásobek.
Drůbežáři viní z prudkého nárůstu cen vajec v úvodu loňského roku především obchodní řetězce. Mnoho z nich prý paniky v souvislosti s nedostatkem vajec na trhu zneužilo a neúměrně zvýšilo své marže.