Hrubý domácí produkt Česka se snížil i v samotném loňském 4. čtvrtletí, a to meziročně o 1,7 procenta a mezičtvrtletně o 0,2 procenta. "Zpřesněná data o HDP potvrdila meziroční propad za čtvrtý kvartál, což přisoudilo Česku osmou nejhorší meziroční pozici ze zemí EU. Kromě finanční krizí sužovaných zemí eurozóny v jižním křídle kontinentu dopadlo hůř než Česko již jen Maďarsko," upozornil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Česká ekonomika by se měla podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka pohybovat v recesi ještě na začátku letošního roku. "Nicméně od druhého čtvrtletí již očekáváme pozvolné oživení. Spotřebitelská poptávka by měla zůstat utlumená, domácnosti patrně budou dále šetřit minimálně v první polovině letošního roku," uvedl. Celkové by HDP letos mělo podle njě poklesnout o 0,1 procenta.
"Tento rok očekáváme pokles české ekonomiky o 0,2 procenta, uvedl analytik Raiffeisenbank Václav Franče. Pokles by měl pokračovat i podle něj ještě v prvním čtvrtletí v souvislosti se zvýšením DPH, pak by se ale měla česká ekonomika pozvolna oživovat.
"Největší zářez do výkonu ekonomiky v celém roce udělalo spotřební chování domácností. Propad jejich reálné spotřeby za celý rok o 3,5 procenta byl nevídaný nejméně od roku 1995," uvedl Sobíšek. Domácnosti podle něj razantně zvýšily svou míru úspor. Kromě toho ale působil i krátkodobý faktor extrémní daňové nejistoty před koncem roku," uvedl. Za celý letošní rok odhaduje růst ekonomiky, a to o 0,4 procenta.
"Překvapivě po mnoha letech za to nemůže ani tak vývoj ve světě, jako vývoj doma. Za propadem ekonomiky stojí především propad domácí poptávky. Lidé prostě odkládají spotřebu," uvedl i analytik Next Finance Vladimír Pikora. V roce 2013 tak podle něj ekonomika klesat o 0,5 až 0,8 procenta.
"Pro letošek předpovídáme mírný ekonomický růst na úrovni 0,3 procenta. Rizikem je horší vývoj v zahraničí, který by přes slabší vnější poptávku mohl způsobit, že by naše ekonomika zůstala letos v recesi," uvedl analytik GE Money Bank Petr Gapko.