Revitalizce bankovních portfolií

21.01.2000 | ,
Domovská stránka


perex-img Zdroj: Finance.cz

Aktuální problémem konce devadesátých let v České republice jsou bezpochyby otázky týkající se revitalizace bankovních portfolií největších peněžních ústavů

Aktuální problémem konce devadesátých let

v České republice jsou bezpochyby otázky týkající se revitalizace bankovních portfolií největších peněžních ústavů. Vždyť je klasifikované úvěry v České Spořitelně a Komerční bance představovaly ke konci prvního pololetí tohoto roku více než 160 miliard problémových aktiv Konsolidační banky, vyhoupne se rázem problém špatných nad 300 miliard Kč. Proces zhoršování bankovních portfolií má přitom svoji setrvačnost a bude ještě po jistou dobu pokračovat.

I přes tato na první pohled hrozivá čísla však není na místě panika. Podobnými problémy se svými bankovními systémy prošly relativně nedávno i mnohé vyspělé země. Náklady bankovních krizí ve Finsku či Švédsku v letech 1991 - 1993 činily pro tamní vlády podle údajů Světové banky 6 - 8 % průměrného HDP. Za

pozornost stojí, že systémové potíže bankovního sektoru vyžadující zásah státu nastaly například ve Švédsku či Finsku při zhruba 10 % podílu nestandardních úvěrů v portfoliu problémových bank, což je zhruba třikrát méně než v našich největších ústavech. Je však korektní připomenou, že v ČR jsou problémy bankovního i podnikového sektoru zesíleny nestandardností transformačního období. Ve Spojených státech stálo řešení problémů 700 spořitelen (Savings & Loans Institutions) federální vládu v letech 1988 - 1992 více než 270 miliard USD. S podobnými problémy se nyní potýkají mnohé východoasijské ekonomiky (Korea či Malajsie). Anatomie problému je ve všech zemích obdobná. Banky výrazně omezují úvěrovou aktivitu vůči podnikům pod tlakem objemu nesplácených úvěrů, který se mnohdy objevil velmi rychle.

Ve Spojených s

tátech stálo řešení problémů 700 spořitelen (Savigs & Loans Institutions) federální vládu v letech 1988 - 1992 více než 270 miliard USD. S podobnými problémy se nyní potýkají mnohé východoasijské ekonomiky (Korea či Malajsie). Anatomie problému je ve všech zemích obdobná. Banky výrazně omezují úvěrovou aktivitu vůči podnikům pod tlakem objemu nesplácených úvěrů, který se mnohdy objevil velmi rychle. Efektem "spojených nádob" se pak bankovní nestabilita projevuje v destabilizaci dalších podnikům a celého hospodářství.

 

Zdroj: Bankovnictví 12/99

Autor článku

 

Články ze sekce: Domovská stránka