Potíže Suntechu jsou těžkou ranou pro firmu, která byla pro čínskou vládu hlavním motorem plánu vytvořit v zemi globální centrum výroby technologie obnovitelných zdrojů energie. Zakladatel firmy Š´ Čeng-žung se stal jedním z nejznámějších podnikatelů, většina jeho bohatství se však za poslední rok s propadem akcií firmy vypařila. Akcie společnosti za poslední rok ztratily asi 80 procent.
Suntech měl v pátek uhradit jistinu jednoho z dluhopisů, nebyl však toho schopen, protože těžké ztráty minulých téměř dvou let jej připravily o peníze. Suntech se sice dohodl s držiteli 60 procent dluhopisu na odkladu do května, dnes ale správce dluhopisu u něj konstatoval "default", čili nevyrovnáni splatného závazku. Do stejné kategorie se tím dostaly i další dluhopisy firmy, které mají domácí věřitelé a Mezinárodní finanční korporace (IFC) ze skupiny Světové banky.
Firma Trondheim Capital Partners agentuře Reuters minulý týden sdělila, že v případě vyhlášení defaultu podá na Suntech žalobu. "Kdyby to byla americká firma, byl by bankrot za takové situaci zcela nevyhnutelný," řekl analytik Pavel Molchanov z firmy Raymond James. Podle něj se může Suntech bankrotu vyhnout, pokud mu finančně pomůže město Wu-si v blízkosti Šanghaje, které se chce stát čínským centrem solárních technologií.
Suntech uvedl, že jedná s věřiteli a potenciálními investory o "strategických alternativách". Firma neví o tom, že by na ni některý z věřitelů podal žalobu.
Suntech je ve ztrátách v důsledku masivního přebytku solárních panelů na globálním trhu a propadu jejich cen. Vysoké subvence pro solární energii v západním světě a daňové úlevy výrobcům v Číně přitáhly do oboru stovky malých čínských výrobců. Přebytek vyústil v krizi v posledních dvou letech, kdy západní země omezily neúnosně nákladnou podporu solární energetiky. Krize v sektoru už vedla ke krachu řady západních výrobců, zejména v USA a Německu, které měly ambice stát se lídry v odvětví.