ČEZ si zajistil dodávky uhlí pro Počerady a prodal Chvaletice

19.03.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 19. března (ČTK) - Energetická společnost ČEZ dnes podepsala dohodu s těžební skupinou Czech Coal o dodávkách uhlí z dolu Vršany do elektrárny Počerady. Smlouva by měla zajistit dodávky až do roku 2060 a její celková hodnota podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše přesahuje 200 miliard korun. ČEZ dnes také schválil prodej elektrárny Chvaletice společnosti Litvínovská uhelná, která patří manažerům Czech Coalu. Litvínovská uhelná za elektrárnu zaplatí 4,12 miliardy korun.

Dohoda o Počeradech zajistí Czech Coalu trvalý odběr uhlí až do vyuhlení Vršan. Smlouva také obsahuje dvě opce, podle kterých může ČEZ elektrárnu Czech Coalu v letech 2016 nebo 2024 prodat za předem stanovenou cenu. Její výši společnosti nezveřejnily.

Cenu uhlí pro Počerady stanovily ČEZ a Czech Coal pro letošní rok na 38,80 koruny za gigajoule, do roku 2023 se bude postupně zvyšovat až na úroveň 65 procent ceny černého uhlí na evropských burzách. Podle Beneše je to zhruba poloviční cena proti tomu, co požadoval Czech Coal na počátku jednání. Podle předchozí dohody, jejíž platnost vypršela loni, ČEZ odebíral uhlí pro Počerady za 33 korun za gigajoule.

Beneš uvedl, že dohoda představuje v energetice stabilizační prvek, umožní investice do Počerad i do dolu Vršany a zajistí dostatek pracovních míst v regionu. Podle Vladimíra Roučka, generálního ředitele společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal, dohoda dlouhodobou perspektivu pro 1300 zaměstnanců Czech Coalu.

Uzavření smlouvy uvítal premiér Petr Nečas, podle kterého dohoda umožňuje dlouhodobé využití hnědého uhlí, tedy jednoho z mála energetických zdrojů, které ČR má. Smlouva podle něj umožňuje rozvoj tepelných elektráren ČEZ a vytváří prostor pro oblast teplárenství.

ČEZ také uzavřel smlouvu s Litvínovskou uhelnou o prodeji elektrárny Chvaletice. Prodej by měl ukončit šetření, které vede vůči ČEZ od roku 2009 Evropská komise. Komise prověřovala, zda ČEZ nezneužívá své postavení na trhu výroby elektřiny. EK nyní ještě musí potvrdit kvalifikaci kupce k provozovaní Chvaletic.

Podle dohody si ČEZ nechá 90 procent z tržní ceny emisních povolenek přidělovaných zdarma elektrárně Chvaletice. Jde o povolenky na 5,3 milionu tun uhlí, což při dnešních cenách představuje 450 milionů korun. Podepsaná smlouva také neobsahuje žádné dodávky uhlí od Skupiny ČEZ do Chvaletic.

O koupi Chvaletic se vedle Litvínovské uhelné ucházel Energetický a průmyslový holding (EPH). Představitelé ČEZ uvedli, že dali přednost nabídce s lepší cenou. Beneš řekl, že podmínky dosažené při prodeji jsou nad očekávání ČEZ.

EPH v tiskovém prohlášení uvedl, že ho rozhodnutí o prodeji Chvaletic Litvínovské uhelné překvapilo. Holding je přesvědčen, že jeho nabídka měla stejnou finanční hodnotu i stejné ujednání o povolenkách, nabízela však ČEZ navíc ještě opce o dodávkách uhlí od EPH.

Prodej Chvaletic Litvínovské uhelné ostře kritizovalo Teplárenské sdružení ČR. Předseda sdružení Mirek Topolánek uvedl, že rozhodnutí o prodeji znamená konec trhu s uhlím v Česku. Podle tepláren hrozí, že Czech Coal a Litvínovská uhelná budou rezervovat svou kapacitu pro elektrárny Chvaletice a Počerady. V důsledku toho by na trhu nebyl dostatek volného uhlí a těžební společnosti by mohly teplárnám diktovat jeho cenu, uvedlo sdružení.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK