Bendl: Země EU by mohly podpořit zrušení kvót na cukr v roce 2017

19.03.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 19. března (zpravodaj ČTK) - Ministři zemědělství Evropské unie směřují ke kompromisu, podle něhož by výrobní kvóty na cukr měly být zrušeny v roce 2017. Novinářům to dnes řekl český ministr Petr Bendl v přestávce jednání, které se zřejmě potáhne do noci.

Ministři připravují společnou pozici členských zemí pro jednání s Evropským parlamentem o konečné podobě reformy společné zemědělské politiky. Cukerné kvóty, které určují jednotlivým státům EU, kolik cukru ročně mohou vyrobit, jsou jedním z projednávaných sporných bodů.

Parlament minulý týden odhlasoval vlastní pozici, s níž půjde do rozhovorů. Podle EP by měly výrobní kvóty na cukr skončit až v roce 2020 a ne v roce 2015, jak zněla dohoda z roku 2006 a jak navrhovala Evropská komise.

"My tu zastáváme stanovisko, že kvóty zmizet mají," řekl Bendl. "Když ne rok 2015, tak si umíme představit rok 2017. Ale 2020 je pro nás příliš daleko," uvedl. Podle něj jednání spěje ke kompromisu, podle něhož by kvóty měly zmizet právě v roce 2017.

Podle irského ministra zemědělství Simona Coveneyho jsou výrobní kvóty na cukr asi nejobtížnějším jednotlivým problémem jednání, která pokračují již druhý den. Coveney jako zástupce předsednické země jednání řídí.

Podle Bendla jsou nynější rozhovory klíčové pro podobu budoucí zemědělské politiky unie. Až ministři zemědělství dosáhnou dohody, bude o ní irské předsednictví jednat se zástupci EP. Pokud se obě strany dohodnou, výslednou podobu definitivně schválí - zřejmě v červnu - plénum EP, aby mohla nová podoba společné zemědělské politiky vstoupit v platnost začátkem příštího roku.

Coveney připustil, že jednání jsou "náročná a místy napjatá". Je doba na kompromis, ne na tvrdé prosazování národních zájmů, řekl. Žádná země podle něj nemůže počítat s tím, že získá všechno. Bendl ani Coveney nebyli s to říci, kdy jednání skončí.

Názor na cukerné kvóty rozděluje zemědělsko-potravinářský sektor. Zatímco velcí pěstitelé cukrové řepy jsou pro pozdější termín, potravinářské společnosti chtějí zrušit kvóty co nejdříve, protože podle nich zvedají cenu cukru v Evropě. Systém cukerných kvót byl ustanoven v roce 1968 s cílem garantovat minimální cenu pro pěstitele řepy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK