Stavba zásobníku souvisí s energetickou strategií Česka. "Dnešní objem zásobníků na českém území je přes 30 procent roční spotřeby. Máme za cíl se dostat někam nad 40 procent," řekl v říjnu ČTK ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). Tehdy Moravské naftové doly otevřely zásobník plynu za jednu miliardu v Uhřicích taktéž na Hodonínsku. Jeho objem je proti plánovanému výrazně menší, 100 milionů metrů krychlových.
Zásobník v Dambořicích má také prohloubit spolupráci mezi Moravskými naftovými doly a Gazpromem. "K zajištění bezpečnosti dodávek zemního plynu do Evropy je rozšiřování skladovacích kapacit v podzemních zásobnících klíčové," uvedl místopředseda představenstva Gazpromu Alexander Medveděv. Společnosti plánují v budoucnu i další spolupráci nejen v Česku, ale i v Rusku a jinde v Evropě.
Společnost MND Group se zaměřuje na průzkum a těžbu ropy a zemního plynu, vrtnou a servisní činnost a také na skladování a obchodování s plynem. Jejím jediným akcionářem je KKCG Oil & Gas B. V., jejíž aktiva přesahují 25 miliard Kč a kterou vlastní finanční a investiční skupina KKCG miliardáře Karla Komárka.
Do zásobníků plynu investuje i konkurenční skupina RWE. Loni v květnu uvedla do provozu novou část zásobníku zemního plynu v Třanovicích na Frýdecko-Místecku. Na investici 2,2 miliardy korun se podílela i Evropská unie. České firmy výstavbou nových zásobníků plynu reagují na možné přerušení dodávek plynu z Ruska. Další zásobníky na Břeclavsku a v Rožné na Žďársku chystají společnosti Česká naftařská a GSCeP.