Čínský výrobce solárních panelů Suntech vyhlásil bankrot

20.03.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Peking 20. března (ČTK) - Přední čínský výrobce solárních panelů Suntech půjde do bankrotu, oznámila dnes čínská tisková agentura Nová Čína. Jeden z největších producentů solárních panelů na světě není kvůli vysokým ztrátám schopen splácet své závazky a stal se další z dlouhé řady obětí krize globálního odvětví solární energetiky.

Žádost o reorganizaci firmy v bankrotovém režimu podaly věřitelské banky firmy u soudu ve městě Wu-si poblíž Šanghaje. Společnost, jejíž akcie se obchodují na newyorské burze, to agentuře Reuters odmítla komentovat.

V pondělí Suntech sdělil že nevyrovnal splatnou jistinu dluhopisu v objemu 541 milionů dolarů (10,7 miliardy Kč). Firma se sice dohodla s držiteli asi 60 procent dluhopisu na odkladu splátky do května, správce dluhopisu ale u něj konstatoval nevyrovnáni splatného závazku. Do stejné kategorie se tím dostaly i další dluhopisy firmy, které koupili domácí věřitelé a Mezinárodní finanční korporace (IFC) ze skupiny Světové banky.

Bankrot Suntechu je těžká rána pro plány Pekingu vytvořit v zemi globální centrum technologií pro obnovitelné zdroje energie. Zakladatel firmy Š´ Čeng-žung se stal jedním z nejznámějších čínských podnikatelů, většina jeho bohatství se však za poslední rok s propadem akcií firmy vypařila. Hodnota společnosti dosáhla na svém vrcholu až 16 miliard dolarů (318 milard Kč), za poslední rok se ale propadla o asi 80 procent.

Suntech v posledních dvou letech ztratil v důsledku masivního přebytku solárních panelů na globálním trhu a propadu jejich cen miliardy dolarů. Vysoké subvence pro solární energii v západním světě a daňové úlevy výrobcům v Číně přitáhly do oboru stovky malých čínských výrobců. Přebytek vyústil v krizi ve chvíli, kdy západní země začaly razantně omezovat nákladnou podporu solární energetiky.

Krize v sektoru už vedla ke krachu řady západních výrobců, zejména v USA a Německu, které měly ambice stát se lídry v odvětví. Čínští producenti se nyní ocitli pod tlakem obchodních sankcí USA a EU na jejich subvencovanou produkci.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK