Kypr se sobotní dohodou s věřiteli přiblížil odvrácení hrozícího státního bankrotu. Zdanění vkladů v kyperských bankách je podmínkou zahraniční pomoci. Podle nového plánu se jednorázové zdanění bude týkat nepojištěných vkladů nad 100.000 eur (2,57 milionu Kč). U největšího kyperského finančního ústavu Bank of Cyprus bude zdanění dvacetiprocentní, u ostatních bank čtyřprocentní. K jednání s nejvyššími představiteli Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) do Bruselu přiletěl kyperský prezident Nikos Anastasiadis.
Podle ekonomů je zásadní to, že se zdanění netýká takzvaných pojištěných vkladů do 100.000 eur. Nehrozí tak nákaza panikou v ostatních zadlužených zemích eurozóny. "Dohoda je částečnou imitací islandské cesty řešení problému, která se ukázala být schůdnou," podotkl Marek.
"Varianta je přijatelná, ono jich moc dalších ani nebylo," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek, podle kterého by řešení bylo možné nazvat "nejmenším zlem". Zdanění vkladů je podle něj sice nepříjemná záležitost, ale půjčit celou částku Kypru nebylo možné, protože by ji země nebyla schopná vrátit. Zdanění peněz na bankovních účtech má vynést peníze, které doplní zhruba desetimiliardovou mezinárodní pomoc pro Kypr.
Dohodu ještě bude muset schválit parlament. První body záchranného plánu pro ostrovní ekonomiku schválil v pátek pozdě večer. Poslanci na mimořádné schůzi schválili zákony o dohledu nad pohybem kapitálu, zřízení fondu solidarity a restrukturalizaci bank.
Euroskupina se bude situací na Kypru a jeho žádostí o finanční pomoc zabývat dnes. Poté by měl opět zasednout kyperský parlament a posoudit novou dohodu. Pokud ji nepřijme, nebo pokud se dohoda na něčem zadrhne, přijde ostrov v pondělí o klíčovou nouzovou pomoc Evropské centrální banky. Kyperské banky by se tak ocitly bez hotovosti, což by pro zemi mělo nedozírné následky.