Ministři financí eurozóny schválili záchranný plán pro Kypr, který by měl zabránit bankrotu země, v noci na dnešek. První peníze by mohl Kypr obdržet počátkem května. Plán neobsahuje kontroverzní plošné zdanění vkladů, avšak uložené peníze nad 100.000 eur (2,58 milionu Kč) budou zatím zmraženy, dokud se nestanoví daň z těchto vkladů. Dvě největší kyperské banky také čeká hluboká restrukturalizace. Výhodou řešení je podle ekonomů to, že nepotřebuje schválení parlamentem, na kterém ztroskotal předchozí pokus.
"Hlavním negativním dědictvím celé kyperské krize je a bude de facto připuštění dotknutelnosti úložek domácností v bankách," uvedl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
Restrukturalizační dohoda podle analytika ČSOB Jana Čermáka navíc definitivně likviduje sen Kypru, že jeho ekonomika bude v podstatě především daňovým rájem s nabobtnalým finančním sektorem. "Věřitelé v eurozóně navíc nyní mohou použít Kypr jako exemplární výstrahu pro ty země, které by se chtěly vydat podobnou cestou," uvedl.
Kypr podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky zároveň připomněl, že fungují záchranné mechanismy, které mají bránit vzniku paniky. Krize ale prý na druhou stranu také ukázala, že evropští představitelé dokážou v důležitých věcech postupovat velmi zbrkle, jak bylo patrné z prvního návrhu na zdanění všech bankovních vkladů. "I do budoucna se tak investoři musí mít před eurozónou na pozoru," dodal.
Nyní se podle Brožky bude pozornost upírat na větší a klíčovější problémy eurozóny. "Aktuálně zůstává v hledáčku především Itálie," upozornil.
Přes všechna negativa pro kyperskou ekonomiku a bohaté střadatele v kyperských bankách se ovšem podle analytika společnosti Cyrrus Tomáše Menčíka jedná o významný krok dopředu při řešení krize. "Řadu Rusů negativně postihne navrhované řešení. Přibližně 40 procent vkladů v kyperských bankách je od ruských občanů. ČR ale nebude nijak ovlivněna situací. Je to dáno zejména tím, že nemáme euro," uvedl.
Nově navrhované řešení se jeví jako politicky citlivější než původní představa zdanění vkladů včetně pojištěných, nepochybně ale bude mít větší dopad do ekonomiky Kypru, uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. "O peníze přijdou převážně zahraniční firmy včetně českých. Přímé dopady na bankovní systémy dalších zemí ovšem nepředpokládám," doplnil.