Index spotřebitelské nálady klesl na 59,7 bodu z únorových 68 bodů. Ekonomové sledují údaje o spotřebitelské důvěře velmi pozorně, protože se z nich snaží odvodit budoucí vývoj spotřebitelských výdajů. Ty ve Spojených státech zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity.
V USA začátkem března vstoupily v platnost předloni dohodnuté paušální rozpočtové škrty, takzvaný sekvestr, které mají v tomto roce snížit výdaje o 85 miliard dolarů (asi 1,7 bilionu Kč). "Tento sekvestr vytvořil nejistotu ohledně hospodářských vyhlídek, což vedlo k poklesu důvěry spotřebitelů," řekla ředitelka výzkumného centra Conference Board Lynn Francová.
Hrubý domácí produkt USA v loňském čtvrtém čtvrtletí stoupl o 0,1 procenta, tedy nejpomalejším tempem od začátku roku 2011. V celém loňském roce však hospodářský růst zrychlil na 2,2 procenta z předloňských 1,8 procenta.
Americká centrální banka (Fed) minulý týden mírně zhoršila odhad letošního růstu americké ekonomiky na 2,3 až 2,8 procenta z dříve předpokládaných 2,3 až 3,0 procenta. V příštím roce počítá Fed se zrychlením hospodářského růstu na 2,9 až 3,4 procenta.