Ministr financí Miroslav Kalousek již dříve řekl, že cílem zákona je minimalizovat daňové úniky, které vznikají při přeshraničních obchodech a finančních transakcích.
Návrh vychází z evropské směrnice, kterou musela ČR převzít do českého práva do konce loňského roku. Výměna informací bude možná na požádání, z vlastního podnětu finančního úřadu a některé údaje se budou poskytovat automaticky. Automaticky se budou poskytovat informace do cizích zemí o lidech, kteří v nich podle jejich zákonů zdaňují své příjmy a majetky.
Český úřad bude moci také poskytovat sám z vlastní iniciativy informace zahraničním úřadům, pokud například dospěje k závěru, že by daňový poplatník mohl v jiné zemi zkrátit svoje daně. Úředníci budou moci z vlastního podnětu informovat své protějšky i v případě, že podle jejich soudu mezi sebou spřízněné firmy přesouvají zisk, aby snížily daňovou povinnost.
Směrnice se vztahuje v zásadě na veškeré daně s výjimkou daně z přidané hodnoty, spotřebních daní a cel, pro které platí jiné právní předpisy EU o správní spolupráci mezi členskými státy. Ústředním kontaktním orgánem pro zahraniční finanční úřady bude Generální finanční ředitelství.