"V průběhu jednání vyjádřil prezident republiky plnou podporu úsilí předsedkyně ERÚ o výrazné snížení dotací na solární energetiku, které neúměrně zatěžují jak domácnosti, tak průmyslové podniky," uvedla Burianová.
ERÚ má podle Vitáskové podezření, že jeho bývalí pracovníci zřejmě postupovali nezákonně při stanovování výkupních cen fotovoltaické elektřiny. Vyplývá to z vnitřního auditu, který úřad představil v únoru. Vyšlo prý najevo, že výkupní ceny energie ze solárních elektráren v letech 2005 až 2011 byly stanovovány netransparentně. Škody podle ERÚ mohou být v řádu desítek miliard korun.
Sama Vitásková ale čelí obvinění z napomáhání trestnému činu zneužití pravomocí úřední osoby. Podle žalobce dopomohla k trestnému činu své podřízené v případu údajně podvodného získání licence na dvě fotovoltaické elektrárny na Chomutovsku na konci roku 2010. Při údajném podvodu podel žaloby mohlo dojít ke škodě ve výši dvou miliard korun.
Elektřinu ze solárních elektráren musí distributoři vykupovat výrazně dráže, než za kolik ji poté prodají. Rozdíl cen se pak projevuje v konečných cenách spotřebitelům. Lidé nyní v ceně elektřiny platí za obnovitelné zdroje 583 Kč/MWh. Kromě toho stát letos odvádí z rozpočtu na podporu obnovitelných zdrojů 11,7 miliardy korun.
Česká fotovoltaická průmyslová asociace a Aliance pro energetickou soběstačnost podaly správní žalobu a trestní oznámení na ERÚ. Podle solárníků úřad pod vedením předsedkyně Vitáskové předal zkreslené materiály Ústavnímu soudu, který loni rozhodoval o 26procentní solární dani.
Boom solárních elektráren nastal v Česku v roce 2010. Od ledna 2011, kdy stát výrazně snížil garantované výkupní ceny pro nově připojené velké zdroje nad 100 kilowattů z 12.150 korun na 5500 korun za megawatthodinu, zájem velkých investorů o výstavbu nových zdrojů opadl.