Soudkyně okrskového soudu na Manhattanu Naomi Reice Buchwaldová vyhověla žádosti bank a zamítla žalobu na porušování federálních antimonopolních zákonů a částečně odmítla obvinění z manipulací na trhu komodit. Smetla ze stolu rovněž žalobu na organizované vyděračství a některé další žaloby.
Ve skandálu kolem sazeb Libor se s americkým a britskými regulačními úřady od poloviny loňského roku dohodly na zaplacení vysokých pokut britské banky Barclays a Royal Bank of Scotland (RBS) a švýcarská UBS. Nejvyšší částku, 1,5 miliardy dolarů (30 miliard Kč), slíbila zaplatit UBS.
Buchwaldová podle agentury Reuters připustila, že její rozhodnutí může být nečekané, s ohledem na to, že několik obviněných bank se již dohodlo s vládními úřady na zaplacení vysokých pokut. Připomněla ale, že na rozdíl od státních orgánů musí soukromé žaloby vyhovět řadě dalších požadavků, a to splnilo jen několik z nich.
Mezi dalšími obviněnými bankami jsou Citigroup, Credit Suisse Group, HSBC Holdings, WestLB nebo Royal Bank of Canada.
LIBOR je globálně využívanou sazbou, od níž se odvozují úroky pro velké množství soukromých i veřejných transakcí. Výši sazeb Libor určuje Britská bankovní asociace na základě dat, která jí poskytují členské banky.
hp