V samotném březnu firmy oznámily propuštění 49.255 zaměstnanců, což je o 11 procent méně než v únoru. Ve srovnání s loňským březnem je však údaj vyšší o 30 procenta. Z posledních šesti měsíců vzrostl počet plánovaných propuštěných meziročně ve čtyřech.
Nejvíce plánovaly v prvním čtvrtletí propouštět finanční firmy, které oznámily zrušení 33.819 pracovních míst. Druhý skončil maloobchodní sektor, kde má zaniknout 25.400 pracovních míst. V samotném březnu firmy v maloobchodu oznámily zrušení 16.445 zaměstnaneckých míst, což bylo v březnu nejvíce ve srovnání s ostatními sektory.
Vládní výdajové škrty v objemu 85 miliard dolarů (1,7 bilionu Kč), které vstoupily v platnost minulý měsíc, zatím neměly příliš velký dopad. Státní sektor v březnu podle zprávy oznámil zrušení jen 1448 pracovních míst. Vládní úspory však již mají dopad na letecký a obranný sektor, kde firmy oznámily zánik 3921 pracovních míst. Podle zprávy více než čtvrtina těchto míst zanikne právě kvůli vládním úsporám, napsala agentura Reuters.
Americké ministerstvo práce dnes rovněž oznámilo, že počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti minulý týden vzrostl o 28.000 na 385.000, což je nejvyšší úroveň za čtyři měsíce. Ministerstvo však dodalo, že k růstu částečně přispěly sezonní výkyvy.
Nepříznivé zprávy z trhu práce přicházejí den před důležitou zprávou o vývoji celkové nezaměstnanosti za březen. Analytici očekávají, že největší světová ekonomika vytvořila v březnu asi 200.000 pracovních míst. Nezaměstnanost podle nich zůstala na únorových 7,7 procenta, tedy nejníže od prosince 2008. V únoru v ekonomice vzniklo asi 236.000 míst.
Optimistická nebyla ani středeční zpráva soukromé organizace ADP, podle které v americkém soukromém sektoru vzniklo v březnu zhruba 158.000 nových pracovních míst. To je mnohem méně, než se čekalo, a zároveň je to nejnižší počet za posledních pět měsíců.