"První, nejen pro domácí parket zkrácený dubnový týden, se nesl ve znamení ústupu z rekordních úrovní akciových indexů. Především americké indexy byly pod tlakem slabších makroekonomických dat. Investoři se zaměřili rovněž na čtvrteční zasedání ECB, která však novější zprávy nepřinesla," uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček.
Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu byl Philip Morris ČR s nárůstem 4,4 procenta na 11.800 Kč. Na ceně firmy se pozitivně projevily zveřejněné lepší než očekávané výsledky společně s návrhem dividendy 900 Kč na akcii. Současně se blíží poslední den s nárokem na dividendu, kdy obecně roste zájem o jinak spíše řídce obchodovaný titul.
Naopak po třetí za sebou největší týdenní propad zaznamenaly akcie CME, jež přišly o 9,5 procenta na 75,10 Kč. U firmy se neobjevila zásadní zpráva, a tak lze podle Vaníčka jen zopakovat spekulaci o tom, že slabé výsledky a rovněž výhledy na rok 2013 nenutí investory výrazněji o této akcii prozatím uvažovat.
Příští týden se investoři zaměří na začátek výsledkové sezóny za první čtvrtletí 2013. Ta může opětovně přinést více rozruchu do obchodování, a to především díky zveřejňování výhledu na celý rok. Konzervativnější výhledy by mohly přinést ústup z dosavadních rekordních úrovní akciových indexů. Proti jde pokračující a zvyšující se měnové uvolnění v hlavních ekonomikách světa. Rovněž italská otázka by se mohla opětovně vrátit do titulků s potenciálem nových předčasných voleb, což by rovněž přineslo zvýšenou rozkolísanost, odhadl Vaníček.