Bankovní spotřebitelské úvěry jsou nejvyšší za deset let

07.04.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 7. dubna (ČTK) - Úrokové roční sazby spotřebitelských úvěrů poskytnutých bankami domácnostem letos překročily v průměru 15 procent a dostaly se tak na nejvyšší úroveň za posledních deset let. Vyplývá to ze statistiky České národní banky. Důvodem zdražování spotřebitelských úvěrů je podle expertů vyšší rizikovost klientů, která plyne pokračující recese ekonomiky a rostoucí nezaměstnanosti. Velké banky ale tvrdí, že sazby v poslední době neměnily.

Úrokové sazby u spotřebitelských úvěrů jsou v ČSOB již několik měsíců na stejné úrovni, uvedla mluvčí banky Pavla Hávová. Ani Česká spořitelna aktuálně cenovou politiku spotřebitelských úvěrů neměnila. "Ti, kteří v minulosti dobře spláceli, mají pravidelný příjem a jsou našimi klienty, dostanou lepší než průměrnou sazbu," doplnil Jan Holinka z tiskového oddělení ČS. "Úrokové sazby spotřebitelských úvěrů jsme v posledním roce neměnili," dodal i mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Podle Kofroně je důvodem obecného růstu sazeb na trhu hlavně vyšší rizikovost klientů. Druhým důvodem pak může být rušení poplatků za vedení úvěrového účtu, které se promítá do úrokové sazby spotřebitelského úvěru. Náklady klienta na úvěr tak nevzrostou, roční procentní sazba nákladů (RPSN) bude stejná, ale úroková sazba vyšší, poznamenal.

Úrokové sazby spotřebitelských úvěrů už několik let rostou, uvedl analytik poradenské firmy Swiss Life Select Jiří Sýkora. To je dané mírou rizika, přetrvávající hospodářskou recesí a růstem nezaměstnanosti. "Zatímco hypotéky lidé splácí až do poslední chvíle a jsou navíc zajištěné nemovitostí, u spotřebitelských úvěrů podobná záruka obvykle chybí," upozornil. Nyní podle něj sazby spíše stagnují. Banky se bojí jít do rizika a snižovat úroky, na druhou stranu sazby jsou pro většinu zákazníků příliš drahé. To nahrává nebankovním poskytovatelům úvěrů, jejichž služeb lidé více využívají zejména u menších půjček do 50.000 Kč, dodal.

Ceny spotřebitelských úvěrů ovlivňují v poslední době dva protichůdné trendy, míní analytik Broker Consulting Jan Lener. Sílí boj o klienty, kteří jsou v relativně dobré finanční kondici. Na druhou stranu ale jsou banky nuceny zvyšovat rizikovou přirážku, která úvěry naopak zdražuje. Konkurenční boj nedovolí bankám sazby zvyšovat rychleji, ale průměrné sazby zřejmě nadále porostou, podotkl.

Manažerka projektu Partners bankovní služby Dagmar Prajzlerová připomněla, že nejvyšší sazby byly u spotřebitelských úvěrů před deseti lety. Tehdy byly úvěry špatně splácené, takže banky si dávaly velkou rezervu. Nyní jsou sazby na dlouhodobém průměru. Banky vždy začínají na nižších úrocích a teprve po roce dokážou zhodnotit, kolik procent úvěrů je nesplacených. Pak upravují sazby většinou nahoru, aby mohly tvořit rezervy. "To vidíme na nabídce bank, jež poskytují úvěry delší dobu. Ty, co na trh vstoupily nedávno, mají sazby nižší," doplnila.

Sazby hypoték v prosinci loňského roku klesly na historické minimum 3,17 procenta, v lednu a únoru stouply jen nepatrně. Banky reagovaly na listopadový pokles úrokových sazeb ČNB na rekordně nízkou úroveň 0,05 procenta. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů.

Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami domácnostem v ČR v procentech ročně:

únor 2013 15,12 leden 2013 14,66 leden 2012 14,02 leden 2011 14,31 leden 2010 14,55 leden 2009 13,98 leden 2008 13,33 leden 2007 13,05 leden 2006 12,92 leden 2005 14,70 leden 2004 14,53

zdroj: ČNB

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK