Studie: Krize omezila v EU korupci, ČR patří k nejhorším státům

08.04.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Dluhová krize v eurozóně omezila korupci ve státním sektoru postižených zemí jako Itálie, Španělsko a Portugalsko. Podle dnešního vydání německého deníku Die Welt to konstatuje studie berlínského institutu, kterou dostanou tento týden na stůl poslanci Evropského parlamentu. Pozitivní dopady krize se podle ní neprojevily jen v Řecku, které výzkumníci zařadili do skupiny zemí EU nejvíce náchylných ke korupci. Tam podle nich patří i Česko.

 

Podle zjištění členů výzkumného týmu z Hertie School of Governance se nedostatek peněz v důsledku krize promítl ve většině jihoevropských států do větší čistoty při zadávání veřejných zakázek. "Krize v těchto zemích zafungovala jako velká síla, neboť zdroje a příležitosti pro korupci vyschly," uvádí studie.

Důvody autoři pod vedením Aliny Mungiuové-Pippidiové vidí v politice rozpočtových úspor. "Když je příležitost rozdávat státní peníze podle svého, korupci to podporuje," tvrdí výzkumníci. Úsporná politika podle nich sehrála pozitivní roli v celé EU, neboť se zmenšily sumy, které mohli politici z vlastní vůle a často i bez ohledu na evropská pravidla o vypisování veřejných zakázek rozdávat.

Za státy nejméně náchylné ke korupci studie označuje Německo, Francii, Velkou Británii, země Beneluxu a Skandinávie, Rakousko a Matlu. "Vyjma Malty se do první skupiny nedostal žádný z nových členů EU," upozornil berlínský institut.

Unijní nováčky většinou zařadil do poslední skupiny států, které mají s korupcí největší problémy. Mezi ty podle německých odborníků patří Česko, Polsko, Bulharsko, Rumunsko, Lotyšsko a Řecko. "Řecko spojuje vysokou byrokratickou zátěž a malou transparentnost se špatnými výsledky při společenském a právním omezování korupce," konstatuje podle Die Welt studie.

Autor článku

aktualita  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK