Za Polskem má k růstu nejlépe vykročeno Rumunsko, Bulharsko a Česká republika. Poslední Maďarsko podle agentury za ostatními zaostává.
Všech pět zemí podle Fitche potřebuje pro posílení ekonomického růstu strukturální reformy. Reformy mají rovněž těmto zemím pomoci přiblížit se průměru Evropské unie v příjmech na hlavu. Právě nízký hrubý domácí produkt na hlavu, který zaostává za průměrem EU, snižuje šanci těchto zemí na zvýšení ratingu.
Fitch varoval, že domácí poptávka zřejmě nebude letos tahounem ekonomického oživení v těchto zemích. Veřejné investice by mohly zvýšit peníze z fondů EU, avšak faktory, které doposud brzdily čerpání peněz z fondů, nevymizí a zůstanou brzdou i nadále.
Na druhé straně se však Fitch domnívá, že fiskální konsolidace v regionu již byla převážně dokončena a země budou v letošním roce případně potřebovat přijmout pouze drobná úsporná opatření. Průměrný rozpočtový schodek v těchto zemích loni podle předběžných odhadů klesl na 2,9 procenta a byl tedy pod tříprocentním limitem požadovaným EU.
Na další období po roce 2013 je výhled růstu pro tyto ekonomiky o něco lepší, pokud ovšem nastane oživení v eurozóně, investice se zvýší a země se zapojí do větších strukturálních reforem. Tempo růstu ekonomik v celé EU podle agentury zůstane celkově nižší, což omezí obchod a přímé zahraniční investice a zvýší důraz na přijetí strukturálních reforem pro udržení ekonomického růstu.