Únor měl totiž ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně a po očištění od vlivu počtu pracovních dnů klesla průmyslová výroba meziročně o 1,6 procenta a meziměsíčně po očištění od sezónních vlivů byla o 1,6 procenta vyšší.
"Takto robustní nárůst byl zaznamenán naposledy v listopadu 2011," upozornil hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. "Údaj o průmyslové výrobě tak potvrzuje šanci na pomalé cyklické oživení české ekonomiky v letošním roce," doplnil. Podle Martina Lobotky z České spořitelny jsou prozatímní data za průmysl v souladu se scénářem, že se česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí dostane z recese.
Miroslav Frayer z Komerční banky ale varuje, že je velmi předčasné mluvit o tom, že se začíná blýskat na lepší časy. "Český průmysl je již po mnoho čtvrtletí ovlivněn slabou domácí poptávkou, zatímco prohloubení recese v eurozóně v závěru loňského roku včetně poklesu německé aktivity se na číslech českého průmyslu projevují až s určitým zpožděním," uvedl.
Únorové zakázky ze zahraničí se meziročně snížily o 9,2 procenta, tuzemské nové zakázky klesly o 12 procent. Za poklesem stálo především snížení v odvětví motorových vozidel, přívěsů a návěsů.
Dobrý výsledek stavební produkce byl podle ČSÚ zčásti ovlivněn nízkou srovnávací základnou v únoru 2012, kdy extrémně nízké teploty dočasně zastavily práce na některých stavbách, a byl tak zaznamenán meziroční pokles stavební produkce o 16,3 procenta.
Generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR Miloslav Mašek proto aktuální čísla jako dobrá nevidí. Podle něj bude propad českého stavebnictví pokračovat i letos, i když proti loňskému roku mírně zpomalí. "Jsme blízko dna a tam už se tolik neklesá. Letošek však určitě bude ještě rokem poklesu a myslíme si, že ani následující rok ještě dobrý nebude," dodal Mašek s tím, že stavebnictví je jediným oborem v Česku, který je už pátým rokem v recesi.
Přestože zahraniční obchod skončil v přebytku, vývoz a dovoz meziročně klesly, vývoz o 3,6 procenta a dovoz o 4,4 procenta. Proti lednu se vývoz podle předběžných údajů po sezonním očištění snížil o 0,6 procenta, dovoz stoupl o 0,6 procenta. "To naznačuje, že by se spotřeba nebo investiční aktivita mohla pomalu oživovat," komentoval výsledky analytik Raiffeisenbank Václav Franče.
"Špatnou zprávou je, že meziročně klesl přebytek u strojů a dopravních prostředků o 3,9 miliardy korun zejména v důsledku poklesu jejich exportu o 4,8 procenta. Stroje a dopravní prostředky jsou páteřním odvětvím české ekonomiky a případný pokles poptávky po nich českou ekonomiku zasáhne," dodal Franče.