Problémy s hledáním práce mají zejména mladí lidé a lidé s nízkou kvalifikací. Za posledních šest měsíců podle zprávy přišlo v Evropské unii o práci více milion lidí.
Zpráva rovněž poukazuje na rostoucí problémy s dlouhodobou nezaměstnaností. V 19 evropských zemích je více než 40 procent nezaměstnaných bez práce minimálně 12 měsíců.
Situace na trhu práce se podle ILO zhoršuje od zahájení snah o konsolidaci státních rozpočtů. "Rozpočtové cíle jsou sice důležité, nelze je ale řešit úspornými opatřeními a strukturálními reformami, jež se nevypořádávají s prvotními příčinami krize," uvedla organizace ve své zprávě.
Jihoevropské země potýkající se s dluhovou krizí se v rámci reforem snaží například zvýšit flexibilitu trhu práce. Cílem reforem je posílení konkurenceschopnosti těchto zemí, jsou s nimi ale spojeny také negativní sociální dopady.
Šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi nedávno prohlásil, že reformy jsou navzdory těmto sociálním dopadům cestou ke spravedlivější společnosti a povedou k odstranění problémů, jako jsou daňové úniky a rozsáhlá nezaměstnanost mládeže. Příčinou rozsáhlých sociálních dopadů reforem je podle Draghiho skutečnost, že přínosy těchto opatření se projeví až se zpožděním.