EK znepokojují makroekonomické problémy Slovinska a Španělska

10.04.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 10. dubna (zpravodaj ČTK) - Evropská komise je znepokojena makroekonomickými problémy Slovinska a Španělska. Ve Slovinsku je ohrožena stabilita finančního sektoru, zatímco Španělsko nadále ohrožuje vysoké domácí i zahraniční zadlužení. Evropská komise dnes zveřejnila hodnocení makroekonomických ukazatelů ve 13 členských zemích EU a v případě Slovinska a Španělska došla k závěru, že jsou potřeba naléhavé politické kroky k jejich řešení. Hodnocení Kypru, čerstvě zachraňovaného před bankrotem, zpráva nezahrnuje.

Analýza se netýkala české ekonomiky. Komise uvedla, že v případě Belgie, Bulharska, Dánska, Francie, Itálie, Maďarska, Malty, Nizozemska, Finska, Švédska a Británie byly některé makroekonomické nevyváženosti - jako bilance běžného účtu, zadlužení či situace na trhu s realitami - napraveny, ale v řadě případů přetrvávají.

V případě Slovinska a Španělska jsou ale tyto nerovnováhy nadměrné a musejí být naléhavě řešeny, uvedla komise. Ve Slovinsku veřejné a soukromé zadlužení ještě nedosáhlo kritické úrovně a i zahraniční zadlužení je relativně pod kontrolou. Ale vzhledem k zesilujícím se negativním hospodářským trendům, je významné riziko pro stabilitu finančního sektoru, tvrdí komise. Toto riziko plyne hlavně z velkého zadlužení firem a z jeho napojení na státní dluh. Rizika umocňuje i ekonomická struktura, které dominuje státní vlastnictví.

Ve Španělsku finanční stabilitu nadále ohrožuje vysoké domácí i zahraniční zadlužení. Díky domácímu úsilí i krokům na evropské úrovni se omezila bezprostřední rizika, ale vývoj za poslední rok - včetně dalšího hospodářského poklesu a růstu nezaměstnanosti, stejně jako potřeby další rekapitalizace bank ze státních peněz - ukázal, že tato makroekonomická nerovnováha nadále ohrožuje růst, veřejné finance a finanční stabilitu.

Komise nezveřejnila očekávané hodnocení Kypru. Důvodem je nedávno přijatý záchranný plán pro Kypr, který se týká i klíčových makroekonomických ukazatelů.

Ze zbývajících 11 hodnocených zemí ještě komise vyčlenila Francii, Itálii a Maďarsko, které musejí podniknout "rozhodné politické kroky" k nápravě svých makroekonomických problémů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK