V rámci projektu, který ministerstvo schválilo letos v lednu, mají být podle mluvčího ministerstva Jana Žáčka sjednocena, provázána a sladěna všechna existující proexportní opatření v obchodu se zemědělskými produkty. "Záměrem MZe je také z informací státní správy a dalších dostupných zdrojů vyhledávat a vyhodnocovat exportní příležitosti pro české producenty, konzultovat je se zemědělskými organizacemi a zprostředkovávat tyto informace obchodníkům," sdělil ČTK Žáček.
Mezi prioritní země zařadilo ministerstvo Rusko, Ukrajinu, Bělorusko, Arménii, Gruzii a Kazachstán, dále Bosnu a Hercegovinu, Srbsko, Vietnam a Čínu. Prioritní země představují podle úřadu tradiční obchodní teritoria, kde má české zboží historické renomé, a existuje v nich zájem o české technologie. Současně patří mezi země přednostního zájmu zahraniční politiky státu. Zájmové země jsou charakterizovány jako rozvinuté státy s potenciálem pro růst českého exportu. S těmito zeměmi má stát uzavřenou dohodu o volném obchodu či se o ni chystá jednat.
V březnu ministerstvo v souvislosti s projektem podepsalo s ministerstvem zahraničních věcí memorandum s cílem zvýšit vývoz potravin a zemědělských komodit a vyvážet pestřejší sortiment. "Podobné memorandum chce MZe v nejbližší době podepsat i s ministerstvem průmyslu a obchodu", podotkl Žáček.
Projekt se neomezuje pouze na uvedených 14 zemí, ale pokud se objeví příležitosti i v jiných státech, MZe bude vývoz do nich podporovat také. "Projekt bude cílit i na malé a střední podniky, které dosud nemají dostatečné informace o obchodně politických podmínkách zahraničního obchodu a exportních příležitostech," řekl mluvčí.
Agrární vývoz ČR loni meziročně vzrostl zhruba o 27 miliard Kč na 147 miliard korun. Největším příjemcem českých potravin a zemědělských produktů je Slovensko. Loni hodnota agrárního vývozu na Slovensko přesáhla 40 miliard korun, druhé bylo Německo, třetí Polsko, vyplývá z údajů ministerstva zemědělství.
Čeští zemědělci, potravináři i někteří představitelé státu dlouhodobě upozorňují na nepříznivý trend a fakt, že se ze země vyváží především nezpracovaná surovina a naopak dováží hotové výrobky s vyšší přidanou hodnotou, často navíc vyrobené z Česka předtím vyvezených surovin.
Schodek agrárního zahraničního obchodu se loni meziročně snížil zhruba o třetinu na přibližně 25 miliard korun. Vývoz zemědělských komodit, potravin, nápojů a tabákových výrobků rostl výrazněji než dovoz. Zvýšil se hlavně export olejnin, tuků, olejů, cukru a cukrovinek a obilovin.