"Domnívám se, že dnešní nález Ústavního soudu by měl být impulzem pro ministerstvo financí k zahájení rušení povolení, která byla vydána v rozporu s obecně závaznými vyhláškami. Proto vyzýváme ministerstvo, aby začalo konat," prohlásil Vladan Brož z Transparency International, podle kterého půjde o desítky tisíc vydaných povolení.
Občanské sdružení Brnění, které proti hracím automatům dlouhodobě bojuje, rozhodnutí Ústavního soudu hodnotí jako průlomové. "Fakticky to znamená, že dnes skončilo trvání českého hazardního ráje. Všechny obce mohou nyní hazard v blízké době buď zcela, nebo částečně omezit," komentoval soudní rozhodnutí Matěj Hollan ze sdružení.
Hazard je podle TIC spojen s řadou negativních jevů, jejichž následky výnosy z provozování automatů ani zdaleka nepokryjí. "S automaty je navíc spojeno praní špinavých peněz a politická korupce. Provozování automatů není normální podnikání, ale je to pouze vysavač na peníze závislých gamblerů, kterých je u nás podle odhadů až několik set tisíc korun," poznamenal Brož.
Na negativa poukazuje také předseda občanského sdružení Občané proti hazardu Martin Svoboda, podle nějž se pár milionů v obecních kasách nemůže rovnat tomu, co hazard způsobuje. "Rozpady rodin, krádeže, loupeže, vraždy, pojistné a jiné podvody," vyjmenoval negativní jevy související se závislostí na hracích automatech Svoboda. "Podstatná část peněz hozených do automatů pochází z lidského neštěstí, zneužitých sociálních dávek a z trestné činnosti. Budeme rádi, pokud se obce tohoto draze vykoupeného příjmu samy zbaví," dodal Svoboda.
Naopak provozovatelé terminálů už ve středu uvedli, že zásah Ústavního soudu posílí nelegální hazard. Zároveň upozornili i na možnost soudních sporů, kterými se budou domáhat ochrany svých investic. Nicméně soud ve svém dnešním rozhodnutí podobné výhrůžky jasně odmítl s tím, že riziko arbitráží státu kvůli tomu nehrozí.