Ruský Rosněfť chce vyvážet zkapalněný zemní plyn do Asie

11.04.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Moskva 11. dubna (ČTK) - Ruský státní energetický koncern Rosněfť chce nejpozději od roku 2018 začít dodávat zkapalněný zemní plyn (LNG) do Asie. Chce se tak postavit domácímu rivalovi Gazprom, který plánuje postavit u Vladivostoku svůj vlastní terminál na vývoz LNG. Obě firmy jsou státní, od roku 2006 má ale díky zákonu monopol na vývoz zemního plynu z Ruska pouze Gazprom.

Rosněfť oznámila, že bude usiluje o získání práva na vývoz LNG, stejně jako největší ruský nezávislý plynárenský podnik Novatek. V asijských zemích je plyn výrazně dražší než jinde ve světě a především ve Spojených státech. Tam díky rozvoji těžby z břidličných formací plyn prudce zlevnil, což některým těžebním firmám činí značné potíže.

Rusko je po Spojených státech největším producentem konvenčního zemního plynu na světě. V zemi však funguje pouze jedno zařízení na jeho zkapalňování, které provozuje konsorcium v čele s Gazpromem.

Gazprom už dříve informoval o záměru postavit v roce 2018 v přístavu Vladivostok vlastní terminál na výrobu LNG s roční kapacitou deset milionů tun. Podle analytiků by však výstavba mohla nabrat zpoždění.

Rosněfť a americký ropný koncern ExxonMobil se dohodly, že prozkoumají možnost vybudovat jiné takové zařízení v oblasti ostrova Sachalin, případně na pevnině v Chabarovském kraji. Podle výkonného ředitele Rosněfťi Igora Sečina bude kapacita první linky dosahovat pět milionů tun ročně.

"Domníváme se, že náš plyn trhu nesmíme nabídnout později než v roce 2018. Pokud to uděláme později, naše šance se podstatně sníží," řekl Sečin podle agentury Reuters. Zájem o projekt prý projevily společnosti z Jižní Koreje a Japonska. Podle ředitele vývoje ve společnosti ExxonMobil Neila Duffina budou Exxon a Rosněfť do vybudování nového terminálu a potřebné infrastruktury na ruském Dálném východě muset investovat asi 15 miliard dolarů (asi 296 miliard Kč).

Nové dodávky LNG na trh příští rok chystá Austrálie, která by měla v roce 2017 předstihnout největšího exportéra Katar. Výhodou LNG je především to, že je možné jej převážet po moři. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina by měl být zkapalněný zemní plyn pro Rusko prioritou, aby tak mohlo rozložit nabídku plynu i do jiných oblastí mimo slábnoucí trhy v Evropě.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK