Slib prodeje jedné z elektráren o výkonu 800 až 1000 megawattů měl od začátku zmírnit obavy Evropské komise z dominantního postavení ČEZ na českém trhu. Brusel dokonce zahájil v roce 2009 vyšetřování ČEZ z obav, že blokuje vstup konkurence na trh. Požadavek na prodej buď elektrárny Počerady, Chvaletice, nebo Mělník II spolu s elektrárnou Tisová ovšem český energetický gigant splnil, komise tak může šetření ukončit.
"Odprodání významné výrobní kapacity umožní, aby na český trh s elektrickou energií vstoupil nový aktér a konkuroval ČEZ. To prospěje všem spotřebitelům elektřiny," uvedl ve středu komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. Rozhodnutí komise znamená, že ČEZ od ni nedostane pokutu, která by mohla dosáhnout až deseti procent firemních tržeb.
Almunia vymezil ve středečním vystoupení před novináři ČEZ podmínku, že na trh s energií musí vstoupit nová společnost. O koupi chvaletické elektrárny se přitom ještě ucházel Energetický a průmyslový holding (EPH), který ovšem již na trhu delší dobu působí a se svojí nabídkou neuspěl. Nabídl navíc nižší cenu než Litvínovská uhelná. Ta je novou společností, vznikla vyčleněním ze skupiny Czech Coal.
urm jap