"Vím, že (finanční potřeby) jsou pro období 2013 až 2016 nyní o něco vyšší, ale nemůže nic víc udělat," prohlásil Frieden. Finanční náklady by podle něj mohla snížit plánovaná restrukturalizace bank a peníze by mohl Kypr získat i z jiných opatření, napsala agentura Reuters.
Kypr původně oznámil, že bude potřebovat na záchranu před bankrotem 17,5 miliardy eur. Podle dohody o poskytnutí záchranného úvěru si země měla obstarat 7,5 miliardy eur sama. Tyto peníze země plánuje získat hlavně zabavením části bankovních vkladů převyšujících 100.000 eur a zredukováním svého bankovního sektoru.
Tento týden však země oznámila, že její původní odhad byl špatný a že bude potřebovat až 23 miliard eur. Země si tak bude muset sama obstarat až 13 miliard eur.
Agentura DPA s odvoláním na zdroje z kyperské vlády napsala, že kyperská vláda již předložila parlamentu řadu úsporných zákonů. Je mezi nimi drastické snížení platů státních zaměstnanců a důchodů, které by mělo platit od 1. června. Zvýší se také daň z přidané hodnoty na 19 procent z nynějších 17 procent, sazba daně z příjmu právnických osob z deseti procent na 12,5 procenta a prudce porostou rovněž další daně.