"Daňové úniky jsou nespravedlivé vůči občanům, kteří tvrdě pracují a platí svou část daní, aby mohla společnost fungovat. Jsou nespravedlivé vůči podnikům, které své daně platí a naráží na tvrdou konkurenci, protože jiné firmy daně neplatí," řekl Van Rompuy.
"Abyste si udělali představu, bilion eur zhruba odpovídá celému hrubému domácímu produktu Španělska, tedy páté největší ekonomiky EU. Představuje to unijní rozpočet pro příštích sedm let. A je to stokrát více než dohodnutý (záchranný) úvěr pro Kypr," dodal.
Výroky prezidenta EU podle agentury Reuters zvýší tlak na Rakousko, aby se přizpůsobilo ostatním členům unie ve sdílení informací o majitelích bankovních účtů. Rakousko je jedinou členskou zemí, která odmítá přijmout pravidla pro automatickou výměnu údajů o účtech.
Pět největších zemí Evropské unie se již tento týden dohodlo na prohloubení spolupráce v boji proti daňovým únikům. Německo, Francie, Británie, Itálie a Španělsko (G5) čekají, že se k jejich projektu přidají další země.
"Daňové úniky jsou vážným problémem pro země, které potřebují peníze k ozdravení veřejných financí," upozornil Van Rompuy. "Současná ekonomická krize zdůrazňuje naléhavou potřebu spravedlivého a efektivního daňového systému," dodal.
pmh šeb