"Nikdo nemůže popřít, že bankovní tajemství je zastaralou záležitostí a že potřebujeme efektivní systém pro boj s daňovými úniky," uvedl francouzský ministr financí Pierre Moscovici.
Německé ministerstvo financí tento týden oznámilo, že Německo se dohodlo s Británií, Francií, Itálií a Španělskem na prohloubení spolupráce v boji proti daňovým rájům. V pátek se k dohodě těchto pěti zemí připojilo rovněž Polsko.
"Naším cílem je vytvořit tlak. Když se dá těchto šest velkých evropských zemí dohromady, vytváří to silný signál, kterému nikdo nemůže odolat," prohlásil Moscovici. K iniciativě uvedených šesti zemí se dnes připojily rovněž Belgie, Nizozemsko a Rumunsko.
Polský ministr financí Jacek Rostowski uvedl, že Polsko se do projektu zapojilo s cílem zajistit, aby nadnárodní společnosti nemohly zneužívat daňové systémy ke zvyšování svých zisků.
"Rozsah tohoto problému je v Polsku menší než v západní Evropě. Některé techniky používané v západní Evropě k daňovým únikům se však přesunují také do Polska," upozornil.
Britský ministr financí George Osborne v pátek uvedl, že usiluje o větší daňovou transparentnost ze strany Britských Panenských ostrovů a Kajmanských ostrovů, což jsou britská území fungující jako daňové ráje.
Rakouska ministryně financí Maria Fekterová však zopakovala, že nehodlá přistoupit na sdílení informací o majitelích bankovních účtů. "Budeme za bankovní tajemství bojovat. Nejsme žádný daňový ráj," prohlásila.
Představitelé EU budou o boji s daňovými úniky jednat na květnovém summitu. Evropská unie podle svého prezidenta Hermana Van Rompuye přichází kvůli daňovým únikům každý rok o zhruba bilion eur (téměř 26 bilionů korun).