"Strach ze slabého růstu je iracionálně velký. Centrální banky se chovají tak, jako bychom se nacházeli uprostřed velké deprese a pálí těmi nejtěžšími zbraněmi," odmítl Folkerts-Landau současnou politiku ústředních bank, které se nízkými úrokovými sazbami snaží uklidnit trhy znejistěné dluhovou krizí v eurozóně.
Evropská centrální banka (ECB) již delší dobu drží základní sazbu na rekordním minimu 0,75 procenta a v USA se pohybuje mezi nulou až 0,25 procenta. Šéf ECB Mario Draghi na začátku dubna naznačil, že vzhledem k nadále slabé ekonomické situaci eurozóny je banka připravena k dalším podpůrným krokům. To podle odborníků může znamenat další snížení základní úrokové sazby.
Podle Folkertse-Landaua ale tato opatření zatím nepřinesla žádný trvalý růst hospodářství a obává se, že tato "extrémně expanzivní měnová politika" může zabránit realizaci nutných strukturálních reforem.
Nízké úrokové sazby podle něj navíc povedou k plíživému znehodnocování úspor. "Dokud budou úroky blízko nule a tím výrazně pod mírou inflace, bude se zmenšovat kupní síla úspor," varoval hlavní ekonom Deutsche Bank. To sice podle něj pomůže vládám řešit dluhové problémy, "účet ale zaplatí střadatelé," soudí.
Folkerts-Landau kritizoval také program nákupu dluhopisů ECB na podporu krizí zasažených zemí eurozóny. "Jako poslední prostředek, například při depresi, jsou nákupy státních půjček myslitelné. ECB vynesla tuto kartu loni v létě příliš brzy," domnívá se.