Čínská ekonomika v prvních třech měsících roku překvapivě zpomalila růst na 7,7 procenta z předešlého tempa 7,9 procenta. Výsledek byl horší než osmiprocentní tempo, které čekali analytici. Slabé údaje zhoršují vyhlídky druhé největší světové ekonomiky a předního spotřebitele průmyslových a energetických surovin na brzké zotavení z loňského útlumu.
Na údaje z Pekingu reagovaly ceny ropy zrychlením pátečního propadu. Severomořská ropa Brent sestoupila o zhruba tři procenta těsně k hranici 100 dolarů za barel, kde byla naposledy před devíti měsíci. Výrazně klesly i ceny průmyslových kovů jako mědi, hliníku nebo niklu. K propadu cen těchto komodit výrazně přispěl i pád zlata, který měl ale vesměs jiné příčiny než vývoj v Číně.
Cena zlata navázala na páteční čtyřprocentní propad a ztratila asi osm procent, což byla nejhlubší jednodenní ztráta za více než 30 let. Zlato kleslo až na 1356,85 dolaru za troyskou unci, nejníže od února 2011. Propad žlutého kovu v pátek odstartovaly obavy z prodeje kyperského zlata a dnes jej zrychlily technické prodeje. Investoři se nyní od zlata odvracejí v situaci, kdy ve světě ustupují obavy z růstu inflace a objevují se náznaky, že americká centrální banka začne letos omezovat monetární podporu ekonomiky.
Hlavní index japonské akciové burzy Nikkei klesl o 1,6 procenta a více než procento ztratil index šanghajské burzy. Západoevropské akcie měřené indexem FTSEurofirst 300 uzavřely poklesem o 0,7 procenta a akciové indexy newyorské Wall Strett v polovině dne ztrácely asi jedno procento. Pražská burza vstoupila do nového týdne výrazným propadem a index PX ztratil 1,86 procenta.
Trhy měl slabý den už v pátek, kdy začal propad cen komodit a zlata. Komodity v čele s ropou oslabovaly údaje z USA, kde na páteční zprávu o nečekaném poklesu maloobchodních tržeb dnes navázaly údaje o poklesu podnikatelské aktivity v oblasti New Yorku. Náladu na trzích dnes také zhoršilo snížení hospodářského výhledu Světové banky pro východní Asii včetně Číny.
Výrazný pokles zaznamenaly měny spojené s komoditami, například australský a novozélandský dolar. Zpevňoval naopak americký dolar k euru a jenu, protože čísla z Číny vyvolala obavy z pokračujícího útlumu globální ekonomiky a přiměla investory k ústupu od rizikovějších aktiv.