Pojišťovny letos odhalily o desítky procent více podvodů

17.04.2013 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 17. dubna (ČTK) - Detektivové pojišťoven odhalili v prvním čtvrtletí o několik desítek procent více pojistných podvodů než ve stejném období loni. Vyplývá to z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami. Stále dominují podvody v pojištění motorových vozidel, ale častěji se objevují i v pojištění domácností. Trendem zůstává vyšší počet podvodů v menším objemu. Podle světových statistik patří mezi podvody zhruba každý sedmý případ, který klient pojišťovnám ohlásí.

"Také v prvním čtvrtletí jsme prošetřovali tisíce podezřelých pojistných událostí," uvedl vrchní ředitel Úseku vnitřních věcí České pojišťovny Ludvík Bohman. Za první tři měsíce odhalili její detektivové pojistné podvody za celkem 132 milionů korun. V meziročním srovnání jde o 12procentní nárůst. Nejvíce se zatím letos lidé pokoušeli podvádět v Praze a dále ve Středočeském a Jihočeském kraji. Nejméně se naopak podvádělo ve Zlínském a Jihomoravském kraji.

Kooperativa letos zaznamenala 112 pokusů o pojistný podvod za celkem 33 milionů Kč. Proti stejnému období loni je to navýšení o 20 procent. Proti předchozím letům, kdy pojistným podvodům dominovaly podvody u pojištění motorových vozidel, šetřili nyní detektivové pojišťovny obdobný počet případů také v pojištění majetku. Šlo hlavně o fingované požáry, a to jak u soukromých osob, tak podnikatelů. Fingovaným požárem se mnohdy lidé snaží vyřešit svízelnou finanční situaci, dodal mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Detektivové Generali za první tři měsíce šetřili detektivové Generali o 32 procent více pojistných podvodů než ve stejném období loňského roku. Zatímco počet podvodů vzrostl ze 122 na 161, jejich objem klesl z 11 na sedm milionů korun. Výsledky za první kvartál potvrzují podle mluvčího Jiřího Cívky trend z loňska. Podvody jsou častější, ale v menším objemu. Obvykle k nim dochází v okamžiku vzniku reálné škody, kterou se pachatelé z různých důvodů snaží uměle navýšit pro své obohacení. Nárůst vykazují i podvody v životním pojištění, kde jde zpravidla o fingované úrazy.

Allianz pojišťovna za první čtvrtletí zachránila téměř 31 milionů korun, podobně jako ve stejném období roku 2012. Její detektivové však odhalili 642 případů, zatímco před rokem to bylo 382 případů. "Z tohoto srovnání je patrné, že průměrná částka na jeden podvod výrazně poklesla a některým podvodníkům stojí za to přilepšit si na úkor pojišťovny, byť jen o několik tisíc korun," poznamenala vedoucí úseku interního auditu a vyšetřování Allianz Maya Mašková.

Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v ČR každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše způsobené škody. Soud může za spáchání pojistného podvodu udělit maximálně desetiletý trest.

Přehled odhalených pojistných podvodů České pojišťovny podle jednotlivých krajů za první čtvrtletí 2013:

kraj částka v milionech Kč meziroční nárůst/pokles v milionech Kč Praha 51 13,3 Středočeský 14 -6,9 Jihočeský 9,9 8 Plzeňský 9,4 3,9 Ústecký 9 7,5 Královéhradecký 8,6 -10,7 Moravskoslezský 6,6 0,3 Liberecký 6,4 1 Pardubický 4,6 -3,7 Karlovarský 4,1 1,7 Olomoucký 2,3 -0,4 Vysočina 2,3 -0,2 Jihomoravský 1,8 -1,6 Zlínský 1,8 -0,2 celkem ČR 131,8 12

zdroj: Česká pojišťovna

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK