Nulové úrokové sazby Fedu a jeho program masivních nákupů dluhopisů povzbuzují ke zmírňování úvěrových podmínek pro americké firmy, a firemní dluhy tak narůstají. Více rizika na sebe berou i penzijní fondy a pojišťovny, které kvůli ultranízkým bezrizikovým výnosům hledají výnosnější investice jinde. To vše se přitom děje v době, kdy je uvolněná měnová politika obecně oprávněná, protože USA jsou stále teprve ve třetině růstového cyklu, uvedl fond.
"Vrší se napětí mezi přetrvávající potřebou mimořádně uvolněné měnové politiky a mezi úvěrovými trhy, které pokročily dál než v typickém cyklu," uvedl měnový fond.
Chuť amerických investorů na rizikovější aktiva se přelévá do rozvíjejících se ekonomik. Tyto země jsou kvůli tomu zranitelné prudkým kolísáním kapitálových toků, sdělil rovněž MMF.
Celkově se podle fondu globální finanční situace v posledních šesti měsících zlepšila a známky bubliny nadhodnocených cen aktiv jsou jen ojedinělé. Vlády ale musí zůstat obezřetné a zajistit pokračování reforem bankovních systémů a strukturálních změn. V opačném případě může hrozit pád do chronické finanční krize, domnívá se fond.
Zpráva MMF může zvýšit obavy z negativních dopadů agresivní uvolněné měnové politiky ve vyspělých zemích, kterou letos zahájilo i Japonsko. Toto téma bude zřejmě dominovat páteční schůzce ministrů financí a šéfů centrálních bank skupiny G20 a následnému jarnímu zasedání MMF.