Nové škrty by měly umožnit Portugalsku splnit plán, podle něhož se má letos snížit rozpočtový deficit na 5,5 procenta. Tak by si Lisabon měl zajistit souhlas Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu s uvolněním další části úvěru ze záchranného programu z roku 2011.
Portugalský ústavní soud na počátku měsíce zamítl čtyři z devíti opatření, která kabinet letos plánoval. Celkový objem úspor se tak z původní sumy pěti miliard eur (129 miliard Kč) scvrkl o 1,3 miliardy eur. Mezi odmítnutými body byly plány na omezení příplatků pro důchodce a státní zaměstnance a na snížení plateb nemocenské a dávek v nezaměstnanosti.
Evropská komise po kroku soudu vyzvala Lisabon, aby přes tuto komplikaci plán pro letošní rok splnil, a vláda slíbila, že zacelí mezeru novými škrty ve státních výdajích. Vyloučila ale další zvýšení daní, protože pro letošní rok už dříve prosadila nejvyšší nárůst daňového zatížení v historii země.
Portugalsko se předloni stalo po Řecku a Irsku třetí zemí eurozóny, která musela kvůli dluhové krizi požádat o zahraniční finanční pomoc. Země se dohodla s EU a MMF na záchranné půjčce v objemu 78 miliard eur. Portugalskou ekonomiku od té doby tlačí dolů opatření ke snížení rozpočtového deficitu, která jsou součástí podmínek úvěrové dohody.
Ministři financí eurozóny před týdnem souhlasili s návrhem prodloužit o sedm let lhůtu, kterou mají Portugalsko a Irsko na splacení úvěrů od EU. Krok má oběma zemím pomoci vrátit se na mezinárodní dluhopisové trhy.