IBM je možné brát za ukazatel zdraví v technologickém sektoru. Společnost své výrobky prodává velkým společnostem a státům po celém světě. Může tak podléhat ekonomické nejistotě a výkyvům v měnových kurzech, které se podle agentury Reuters na čtvrtletních výsledcích podepsaly.
Společnost od ledna do března vytvořila čistý zisk 3,03 miliardy USD (59,9 miliardy Kč). Byl tak o jedno procento nižší než ve stejném období loni, kdy činil 3,07 miliardy USD. Zisk bez započtení jednorázových položek činil tři USD na akcii. Trhy na Wall Street však očekávaly 3,05 USD na akcii a společnost tak podle serveru bloomberg.com poprvé od roku 2005 nedostála očekáváním.
Tržby klesly o pět procent na 23,41 miliardy USD (463,3 miliardy Kč). Analytici v průzkumu společnosti FactSet očekávali, že zůstanou beze změny na zhruba 24,7 miliardy USD.
Finanční ředitel Mark Loughridge uvedl, že příjmy poškodilo i oslabení japonské měny. Slabší jen pro společnost znamená nižší příjmy z prodeje v Japonsku.
Generální ředitel Ginni Rometty teď bude podle Bloombergu usilovat o návratu k růstu. IBM se v období slabé poptávky po hardwaru a poradenství především v Evropě pokouší proniknout na výnosnější trhy jako analýza dat nebo zabezpečení mobilních telefonů.