Abeho vláda nastoupila na konci loňského roku se slibem zajistit, aby se ekonomika definitivně vymanila z deflace a nastartovala dlouhodobý růst. Reformy jsou třetím a posledním pilířem její ekonomické strategie. Vláda dosud krátkodobě podpořila obnovení růstu balíkem vládních výdajů a přiměla centrální banku k zásadním krokům k ukončení dlouhodobého poklesu cen. Přesný plán reforem oznámí Tokio v červnu.
Agresivní kroky prvních dvou "šípů" nové strategie zajistily Abemu vysokou popularitu v průzkumech mínění, vedly k silnému růstu akcií a výrazně oslabily kurz jenu, což je pro japonskou exportní ekonomiku velmi výhodné. Podle expertů však budou obtížné reformy klíčovým testem jeho politiky, uvedla agentura Reuters.
Nové iniciativy by měly přispět k probuzení "spící dynamiky" Japonska, řekl Abe. Podle něj se už v ekonomice objevily známky zlepšení, s tím se ale nelze spokojit. "Musíme tyto příznivé známky zesílit a zajistit jejich trvalost. Nyní je řada na strategii růstu, což je ´třetí ´šíp´," řekl premiér.
Jedním z opatření, která Abe naznačil, budou kroky na podporu odvětví, v nichž Japonsko globálně vyniká, jako je například výroba lékařských přístrojů. Abe ale odmítl kritiku, podle níž vláda opakuje diskreditovanou politiku minulých desetiletí, kdy vybírala "vítěze a poražené". "Je to přístup. kdy koncentrací vládních a soukromých iniciativ můžeme vytvořit nový růst, není to vládní plánování pro konkrétní sektory," řekl Abe.
Premiér slíbil usnadnit přesuny zaměstnanců ze stagnujících do dynamických sektorů, aniž to povede k růstu nezaměstnanosti. Vláda také podle něj zajistí do roku 2017 eliminaci pořadníků v mateřských školkách, aby usnadnila zaměstnávání žen.
Už minulý měsíc Abe rozhodl, že Japonsko se připojí k jednáním o chystané pacifické zóně volného obchodu. O vytvoření takzvaného Transpacifického partnerství (TPP) Spojené státy jednají prozatím s deseti dalšími zeměmi. Zapojení Japonska do TPP tento měsíc schválily USA a předpokládá se, že tak udělají i další účastnické země.