Zpřesněné povodňové mapy už používá pojišťovna UNIQA. "Aktualizace umožňuje přesnější projekci velké vody a poskytuje tak spolehlivější vodítko pro pojišťování objektů," uvedla mluvčí UNIQA Eva Svobodová.
Další pojišťovny nové mapy zatím nepoužívají. "Je to z našeho pohledu více než předčasné. Důvod je prostý, teprve v příštích dnech bude totiž na půdě České asociace pojišťoven s dodavatelem diskutováno správné použití těchto map," uvedl mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral.
Všichni členové asociace pojišťoven mapy mají k dispozici a záleží na nich, jak rychle je stihnout zahrnout do kalkulace tarifu pojištění nemovitosti. "Některé domácnosti se posunou do jiné zóny, pohyb bude oběma směry," řekl ČTK předseda představenstva Allianz Jakub Strnad. Také mluvčí Kooperativy Milan Káňa předpokládá, že k plošné úpravě cen nedojde. Nové mapy ale podle něj umožní více individualizovat riziko u jednotlivých objektů.
UNIQA rozdíly a dopady obou generací map na pojištění analyzovala. Z asi 2,8 milionu objektů v ČR může být přibližně asi devět procent díky detailnějším informacím o riziku nyní zařazeno do příznivější záplavové zóny. Pro řadu staveb to znamená, že mohou být nově proti tomuto nebezpečí pojištěny (zatímco doposud to možné nebylo) či budou platit nižší pojistné. Pro řadu objektů přinesla opačný efekt a hodnocení rizika se zvyšuje. Pohyb tímto směrem je zhruba poloviční.
Původní povodňové mapy vypracovala firma Intermap pro Českou asociaci pojišťoven, od které jednotlivé pojišťovny získaly licenci na používání. Poslední aktualizace map je z roku 2005. Na svoji dobu šlo o přelomový krok umožňující rozlišení objektů z hlediska pojistitelnosti proti velké vodě na základě PSČ. Možnosti byly ovšem limitované, z dnešního pohledu pracovaly s poměrně hrubým rozlišením terénu a nezohledňovaly provedená protipovodňová opatření nebo úpravy koryt řek a zpevňování břehů, k nimž došlo po zkušenostech z velké vody v roce 2002.
Nová verze dokončená loni stejným dodavatelem zahrnula mnohem podrobnější rozlišení terénu a vzala v úvahu i mnoho dalších faktorů hrajících roli při tom, zda daná lokalita bude, či nebude zatopena. Popisuje každý detail terénu v rozlišení bodů o velikosti třikrát tři metry. Ve velkých městech zohledňuje protipovodňová opatření, která chrání ohrožené lokality, mohou ale naopak způsobit rozliv na jiných místech.