Index nálady se snížil na 104,4 bodu z březnových 106,7 bodu, a zaostal tak za odhady analytiků. Ti v anketě agentury Reuters počítali v průměru jen s mírným poklesem na 106,2 bodu, jejich nejhorší prognóza činila 104,8 bodu. Hodnota indexu odráží postoj představitelů zhruba 7000 firem z celého Německa.
Ukazatel současné situace oslabil o 2,7 bodu na 107,7 bodu. Dílčí index podnikatelských očekávání se pak snížil o dva body na 101,6 bodu. Podle analytiků náladu ovlivnila záchrana Kypru, vládní krize v Itálii a mnoho dalších nevyřešených problémů v eurozóně.
Hlavní index od listopadu postupně rostl, v březnu ale kvůli problémům Kypru opět klesl. Analytici ale zatím nechtějí mluvit o změně trendu, ten by podle nich hrozil až v případě, že index bude klesat tři měsíce za sebou. Upozorňují také, že index zůstává na vysoké úrovni.
Německo má největší ekonomiku v Evropě, na které je závislá řada českých firem. V loňském čtvrtém čtvrtletí se německý hrubý domácí produkt snížil o 0,6 procenta, což bylo nejvýrazněji od začátku roku 2009. Podle tamního ministerstva financí se v prvním čtvrtletí ekonomika stabilizovala.
Vláda odhaduje, že německá ekonomika letos vykáže růst o 0,4 procenta. Přední německé ekonomické instituty však čekají růst až 0,8 procenta. Loni růst HDP dosáhl 0,7 procenta.