MMF v jarním ekonomickém výhledu předpověděl, že eurozóna letos utrpí hospodářský pokles druhý rok po sobě, ale v roce 2014 oživí o více než jedno procento. Tento odhad je podle Liptona nejistý a může se velmi pravděpodobně zhoršit. Vlády proto musí přijmout opatření na podporu růstu.
"Existuje riziko, že by Evropa mohla upadnout do stagnace, což by mělo velmi závažné důsledky pro domácnosti, firmy, banky a další základní instituce," řekl Lipton na konferenci v Londýně. "Pokud se tomu máme rozhodným způsobem vyhnout, musejí politici okamžitě jednat," dodal.
Eurokomisař pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn dnes v Evropském parlamentu řekl, že země EU mají nyní možnost snižovat rozpočtové schodky pomalejším tempem než dosud a že se tak již děje. Podle něj to umožňuje mimo jiné to, že dosavadní úsilí o snižování zadluženosti si získalo důvěru trhů a přispěly k tomu i kroky Evropské centrální banky.
Rehnovo vyjádření odpovídá nedávné změně postoje k ekonomické politice v EU. Po dosavadní snaze o snižování deficitů a dluhů se v poslední době stále častěji mluví o odklonu od úspor a o podpoře růstu. Předseda Evropské komise José Barroso začátkem týdne řekl, že politika utahování opasků již možná narazila na své limity.
Mezitím hlavní ekonom MMF Olivier Blanchard překvapivě poukázal na to, že všeobecný dojem, podle něhož Německo vede restriktivní rozpočtovou politiku na úkor ekonomického růstu, je mylný. Takovou politiku podle něj naopak uskutečňují Spojené státy, kde přitom vláda má o ekonomické politice úplně jiné představy a nutí Evropu, aby tolik nešetřila.
"Německo nešetří. Podle našich výpočtů německý deficit veřejných financí po započtení výkyvů ekonomického cyklu letos mírně narůstá," řekl Blanchard v rozhovoru pro týdeník Die Zeit. "Je v tom kus ironie. Američané vyzývají Německo, aby šetřilo méně - jejich vlastní rychlost rozpočtové konsolidace je ale jedna z nejvyšších na světě," řekl Blanchard.